Aktywny składnik leku na łuszczyce może powodować poważne uszkodzenia mózgu?

Aktywny składnik leku na łuszczyce może powodować poważne uszkodzenia mózgu?
Rate this post

Najnowsze analizy amerykańskich naukowców sugerują, iż aktywny składnik leków na łuszczycę (a także m.in. stwardnienie rozsiane), może powodować poważne uszkodzenia mózgu.

Substancja znana jako fumaran dimetylu została powiązana z dwoma przypadkami rzadkiej infekcji mózgu (u kobiet z Europy). Pierwszy przypadek dotyczył 54-letniej kobiety ze stwardnieniem rozsianym. Kobieta zmarła w październiku 2014 roku w wyniku komplikacji związanych z zapaleniem płuc, po 4,5 rocznym leczeniu choroby przy użyciu leków zawierających fumaranu dimetylu. Z kolei drugi przypadek dotyczy 64-letniej kobiety chorującej na łuszczycę. Kobieta zmarła w 2014 toku także leczona po 2 latach lekiem ze wspomnianą substancją czynną. Oba powyższe przypadki zakończyły się rzadką i śmiertelną chorobą wirusową atakującą mózg tzw. leukoencefalopatią wieloogniskową (PML).

Powyżej opisane śmiertelne historie chorób kobiet łączy to, że panie przez dłuższy czas miały obniżoną liczbą białych krwinek (problemy z odpornością, jak również przyjmowały lek z omawianym składnikiem w wysokim stężeniu, narażonym na większe niebezpieczeństwo niepożądanych efektów ubocznych. Istotne jest więc, by podczas stosowania leków zawierających fumaran dimetylu monitorować ilość białych i czerwonych krwinek, wykonując proste badanie krwi (morfologię). Jeśli dochodzi do spadku liczby krwinek, konieczne jest zaprzestanie stosowania leku.

Lekarze po zakończeniu wielomiesięcznych testów i badań sugerują, że substancja czynna fumaran dimetylu może mieć negatywny wpływ na pracę układu immunologicznego, szczególnie jeśli jest stosowana przez dłuższy czas. Twierdzą jednak, że te poważne konsekwencje stosowania leków z fumaranem dimetylu występują na tyle rzadko, że leki nie powinny być wycofywane, ale nadal powinny być dostępne na rynku jako ważna opcja dla osób chorujących na stwardnienie rozsiane oraz łuszczycę.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

 

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *