Co Polacy wiedzą o łuszczycy?

Co Polacy wiedzą o łuszczycy?
Rate this post

Wiarygodne źródła podają, iż w Polsce na łuszczycę choruje około miliona osób to jest nawet do 4%populacji. Szacuje się, że liczba osób z ciężką postacią łuszczycy to około 1600. Wyniki najnowszych badań dowodzą, że w ciągu ostatnich 30 lat zapadalność na łuszczycę wzrosła i nadal będzie rosnąć. Możemy więc śmiało powiedzieć, że problem zachorowań na łuszczycę jest coraz bardziej powszechny. Warto więc może sprawdzić, w jakim stopniu społeczeństwo jest świadome faktów na temat choroby.

Co Polacy wiedzą o łuszczycy? 

Badanie „Polacy o chorobach autoimmunologicznych” – przeprowadzone przez Instytut Homo Homini – wykazało, że choć 91% społeczeństwa deklaruje wiedzę na temat łuszczycy. Aż co czwarty respondent twierdzi, że można się nią zarazić. 80% pytanych przyznaje, że nie związałoby się z osobą mającą na skórze zmiany łuszczycowe.

Ankietowani uważają, także że chorzy na łuszczycę mogą mieć utrudniony dostęp do niektórych usług publicznych. Najczęściej wskazywano na baseny (52,1%), usługi fryzjerskie (52%) i kosmetyczne (50%). Ponad 1/4 respondentów uznaje, że choroba może utrudniać pracę zawodową.

Z badania wynika też, że według co trzeciego Polaka osoby chore na łuszczycę mogą z tego powodu odczuwać wstyd, brak zrozumienia, odrzucenie i strach.W odpowiedzi na pytanie „Jakiego rodzaju wsparcie byłoby według Pana/Pani odpowiednie dla osób chorych na łuszczycę?” ankietowani najczęściej wskazywali: lepszy dostęp do leczenia (49,2%) oraz akceptację i zrozumienie ze strony społeczeństwa (38,6%).

źródło: zdrowie.gazeta.pl

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *