Czy chorzy na łuszczycę stosują leki zgodnie z zaleceniami lekarskimi?

Czy chorzy na łuszczycę stosują leki zgodnie z zaleceniami lekarskimi?
Rate this post

W dzisiejszym wpisie chciałby podzielić się z wami wnioskami z ciekawego artykułu: Leczenie miejscowe łuszczycy: czy chorzy stosują leki zgodnie z zaleceniami lekarskimi?„, prezentującego wyniki badań, przeprowadzonych przez Annę Zaleską i Jacka Szepietowskiego z AM we Wrocławiu. Artykuł znalazłem ostatnio w magazynie Dermatologia Kliniczna (2004, 6 (2): 85-88).

Opisane w artykule badanie, miało na celu dokonanie analizy leczenia miejscowego łuszczycy, i odpowiedzi na pytanie: czy chorzy na łuszczycę przestrzegają zaleceń lekarskich przy używaniu leków miejscowych, a jeśli nie stosują się do zaleceń – dlaczego.

Badaniami objęto 109 chorych: 43 kobiety i 66 mężczyzn, hospitalizowanych z powodu zaostrzenia choroby w Klinice Dermatologii AM we Wrocławiu. Wiek chorych wynosił od 17 do 85 lat. 93 osoby (85,3%) chorowały na łuszczycę zwykłą, a 16 (14,7%) na łuszczycę stawową. Wœród przebadanych chorych na w ostatnich 3 miesiącach poprzedzających badanie wszyscy pacjenci posiadali i leczyli zmiany łuszczycowe na skórze gładkiej: tułowia i kończyn. Ponadto 97 chorych (89%) miało również zmiany zlokalizowane w obrębie owłosionej skóry głowy.U wszystkich pacjentów leki miejscowe zalecono stosować na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry 2 razy dziennie, rano i wieczorem.

Nie ukrywam, że wyniki badania były dla mnie zaskoczeniem: 28 osób ze 109 (25,7%) nie stosowało si ę regularnie do zaleceń i używało preparatów miejscowych jedynie raz dziennie wieczorem. Warto przypomnieć, że byli to pacjenci hospitalizowani, przypuszczam że u osób leczących się w domu odsetek ten może być znacznie większy, a przecież systematyczność i konsekwencja jest jednym z najważniejszych wyznaczników leczenia objawów łuszczycy.

Za najczęstszą przyczynę porannego odstawienia leku chorzy uznali plamienie ubrania (78,5%) oraz tłustą konsystencję leku (71,4%). Za nieprzyjemnym zapachem leku opowiedziało się 57,1% pacjentów.

W kolejnym wpisie postaram się wrócić do tematu, mile widziane będą wasze uwagi w komentarzach (nie jest wymagana rejestracja).

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *