Czym jest łuszczyca?

Czym jest łuszczyca?
Rate this post

Łuszczyca (łac. psoriasis) to niezakaźna, przewlekła i niestety, nawracająca choroba grudkowo-złuszczająca skóry. Jest związana z zapalno-proliferacyjnymi procesami w skórze przez co charakteryzuje się występowaniem łuszczących się wykwitów.

 

 

 

 

Łuszczyca zalicza się do najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Jak wynika z badań amerykańskich, niemieckich oraz skandynawskich dotyka 1-3% całego społeczeństwa. Wyniki te, mogą być jednak zaniżone, ponieważ wiele osób, które dotyka łagodna forma tej choroby nie leczy się.

Najczęściej spotykaną formą choroby jest łuszczyca zwykła (psoriasis vulgaris). Zapada na nią około 90% chorych i zajmuje ona skórę oraz paznokcie. Kolejne typy łuszczycy: zadawniona, brodawkująca, wysiękowa, brudźcowa, grudkowa, plackowata, stawowa, krostkowa. Więcej o nich w kolejnych wpisach.

Dramat osób chorujących polega na konieczności długotrwałego leczenia, które często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. W przeszłości mylono łuszczycę z trądem, uważano, że jest ona zakaźna, a pacjentów izolowano. U znacznej części społeczeństwa niestety dalej panują takie poglądy.

Wynika to z braku świadomości prostych faktów jak ten, że łuszczycą zarazić się nie można. I to sobie zapamiętajmy!

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *