Czynniki wywołujące łuszczycę – Fenomen Koebnera

Czynniki wywołujące łuszczycę – Fenomen Koebnera
Rate this post

Kolejnym po infekcjach, czynnikiem wpływającym często na powstawanie łuszczycowych zmian skórnych są uszkodzenia mechaniczne skóry.

Na wystąpienie choroby narażają wszelkie otarcia skóry, wywołane nawet przez tak, wydawało by się prozaiczne rzeczy, jak np. uścisk paska od zegarka, czy ubrania opinające zbyt ciasno ciało.  Tego typu urazy mechaniczne zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby szczególnie w miejscach narażonych na urazy, czyli: łokciach, kolanach, dłoniach i stopach. Warto więc w okresach aktywnośći choroby unikać wszelkich urazów mechanicznych skóry, szczególnie na tych miejscach.

Zmiany łuszczycowe mogą pojawić się w miejscach przebytych już urazów skórnych, czyli na: bliznach chirurgicznych, ranach, zadrapaniach, oparzeniach (wrzątkiem, słoneczne, substancjami drażniącymi) jak i ukłuciach po szczepieniach. Zjawisko to nazywamy – fenomenem Koebnera, został opisany przez Heinricha Koebnera (na zdjęciu) w 1872 roku.

Objaw Koebnera jest charakterystyczną cechą łuszczycy aktywnej – nie występuje w przypadku remisji. Polega on na tym, że nawet miejscowy, drobny uraz naskórka, np zadrapanie, wywołuje, po około 8-14 dniach powstanie w uszkodzonym miejscu zmian łuszczycowych. Objaw Koebnera występuje również między innymi w liszaju płaskim i mięczaku zakaźnym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *