Czynniki wywołujące łuszczycę – Stres

Czynniki wywołujące łuszczycę – Stres
Rate this post

Sytuacje stresowe odbijają się negatywnie na funkcjonowaniu całego naszego organizmu, nie jest więc zaskoczeniem, że wpływają także na przebieg łuszczycy.

Choroba często pojawia się jako następstwo sytuacji stresowej, stres zwiększa także prawdopodobieństwo jej nawrotów. Czynnikiem wywołującym może być silny stres lub trauma np. śmierć bliskiej nam osoby czy wypadku, ale również długotrwały stres o mniejszym natężeniu np. konflikty w domu czy pracy.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi w którym momencie od sytuacji stresowej może wystąpić wysiew łuszczycy, różne źródła podają, że może mieć to miejsce od 2 do 4 tygodni po wystąpieniu stresu. Nie określono jednak związku przyczynowego między długością wskazanego okresu i przebiegiem schorzenia.

Należy pamiętać, że łuszczyca jest chorobą o wieloczynnikowym podłożu, czynnikiem wywołującym mogą być: infekcje, uszkodzenia mechaniczne skóry oraz alkohol – pisaliśmy o tym w porzednich postach. Sam stres raczej nie spowoduje wystąpienia objawów, natomiast jego współistnienie z innymi elementami sprzyjającymi chorobie może doprowadzić do wysiewu.

Łuszczyca sama w sobie, może wywoływać stres u chorego. Zmiany chorobowe w widocznych miejscach mogą obniżać samoocenę, budzić uczucie niepokoju, wstydu. W ten sposób błędne koło się zamyka; łuszczyca powoduje stres, a ten z kolei przyczynia się do nawrotu objawów. Dlatego w terapii leczenia łuszczycy, tak ważne jest pozytywne nastawienie psychiczne i akceptacja choroby.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *