Czynniki wywołujące łuszczycę – zaburzenia hormonalne

Czynniki wywołujące łuszczycę – zaburzenia hormonalne
Rate this post

Czynniki hormonalne, takie jak ciąża, kres pokwitania – dojrzewania czy okres menopauzy, mogą mieć wpływ na przebieg choroby, będąc czynnikiem wywołującym lub nasilającym objawy. Nie wiemy jednak dokładnie, który mechanizm hormonalny nasila zmiany i jak wpływa na przebieg łuszczycy. Specjaliści sugerują nawet, iż zmiany w przebiegu choroby, oceniane jako wywołane zaburzeniami w układzie hormonalnym kobiety, mogą być również wynikiem innych, jeszcze nie zidentyfikowanych czynników.

Łuszczyca ma zwykle cięższy przebieg w czasie menopauzy. Okres ten jest także charakterystyczny dla wystąpienia pierwszych wysiewów łuszczycy.

Kobiety chore na łuszczycę często obawiają się, iż w konsekwencji zajścia w ciążę, objawy choroby znacznie nasilą się, nie można jednoznacznie tego określić, ponieważ zmiany hormonalne w tym ciąża nie tylko w sposób niekorzystny wpływają na łuszczycę. Co prawda po porodzie następuje nasilenie objawów, jednak większość kobiet ocenia, że sama ciąża korzystnie wpłynęła na chorobę poprawiając stan skóry, tylko u niewielka ilość z ankietowanych kobiet oceniła, że choroba pogorszyła się, a pozostałe nie zauważyły żadnej różnicy.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *