Dla Łuszczyka „sport to zdrowie”!

Dla Łuszczyka „sport to zdrowie”!
Rate this post

„Sport to zdrowie” – to popularne powiedzenie bez wątpienia odnosi się także do osób chorujących na łuszczycę – zdają się to potwierdzać najnowsze wyniki badań włoskich naukowców. W artykule „Psoriasis and sport: a new ally?” opublikowanym na łamach czasopisma „J Eur Acad Dermatol Venereol” znajdziemy wyniki badań, które jednoznacznie świadczą o tym, iż sport może pozytywnie wpływać zarówno na stan somatyczny pacjentów chorujących na łuszczycę, jak również na ich stan psychiczny.

Bez wątpienia dla Łuszczyka "sport to zdrowie"!
Bez wątpienia dla Łuszczyka „sport to zdrowie”!

Przebieg badania

W opisywanym badaniu wzięło udział ponad 400 uczestników uprawiających sport i 489 osób z grupy kontrolnej, a także osoby chorujące na łuszczycę. Respondenci, którzy na potrzeby badania wypełniali specjalnie przygotowane kwestionariusze zostali dodatkowo przebadani przez lekarzy specjalistów.

Wyniki badania

Okazało się, że łuszczyca występowała zdecydowanie częściej u osób z grupy kontrolnej niż w grupie sportowej, podczas gdy pozytywna historia rodzinna dotycząca tej choroby występowała podobnie często w obu grupach. Ilość osób uprawiających sport była znacząco niższa w przypadku osób chorujących na łuszczycę niż wśród osób z grupy kontrolnej. Spośród pacjentów uprawiających sport, 35 osób (z 44) zgłaszało, że ćwiczenia pozytywnie wpływały na przebieg choroby. Pozostałe 11 osób nie podkreślało jednak żadnego wpływu wysiłku fizycznego na chorobę. Co ciekawe, aż 23,75% pacjentów z łuszczycą relacjonowało, że zanim pojawiły się objawy tej choroby, regularnie uprawiało sport a zachorowanie zmusiło ich do ograniczenia ćwiczeń.

Wnioski

Wyniki badania sugerują, że regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych może zmniejszać ryzyko wystąpienia łuszczycy oraz mieć pozytywny wpływ na jej przebieg. Ma on wynikać nie tylko ze złagodzenia lub ograniczenia częstości zagrożeń sercowo-naczyniowych i metabolicznych, ale także ma wiązać się z dobrymi efektami psycho-socjalnymi.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *