Domowe sposoby walki z łuszczycą

Domowe sposoby walki z łuszczycą
Rate this post

Walczyć z łuszczycą domowymi sposobami można dwojako: albo poprzez działania mające na celu łagodzenie stanów zapalnych skóry, albo poprzez zmianę stylu życia. W tym wpisie zajmiemy się tematem pielęgnacji skóry w celu łagodzenia objawów łuszczycy, a w kolejnych opiszemy jak przystosować w tym celu styl życia.

Fitoterapia, czyli ziołolecznictwo, to jeden z głównych domowych sposobów walki z łuszczycą, ale trudno rozpatrywać ją w kategoriach metod leczenia. Wiele zależy od stopnia zaawansowania choroby. Kuracja tego typu na pewno nie zaszkodzi, ale trzeba pamiętać zarówno o wizytach u lekarza, który doradzi, czy dane zioła rzeczywiście są wskazane, jak i o przyjmowaniu środków farmakologicznych.

Do ziół posiadających właściwości przeciwłuszczycowe należą: krwawnik, lipa, łopian, dziewanna, bluszczyk, arnika, pokrzywa, ogórecznik i uczep trójlistkowy.

Kolejnym popularnym specyfikiem jest galaretka wazelinowa lub glinka indiańska – produkty te poprzez zatrzymywanie wilgoci oczyszczają, wygładzają i regenerują skórę. Należy stosować je wraz z kremami nawilżającymi, najlepiej zaraz po ciepłej kąpieli, do której zaleca się użycie błota lub soli z Morza Martwego, soli siarczanowo-magnezowej lub owsianki.

Na rynku dostępne są różne naturalne kremy i preparaty z przeznaczeniem dla Łuszczyków. Najbardziej popularne to kremy kortyzonowe oraz te zawierające kwas salicylowy. O ile tych pierwszych nie należy nadużywać i stosować zbyt długo, ze względu na to, że organizm się uodparnia, o tyle kwas salicylowy spowalnia proces narastania naskórka, wygładza go i redukuje wielkość zmian, a tym samym łagodzi objawy – więcej o jego działaniu w poprzednich wpisach. Do smarowania można dodać mentol lub kamforę, które zredukują uczucie świądu.

Punktowo, na same zmiany można stosować miąższ aloesu, smołę węglową, okłady z kapusty i ocet winny. Aloesem smaruje się zmienione chorobowo miejsca i pozostawia aż do wchłonięcia. Smołę węglową należy stosować zgodnie z zaleceniami – trzeba liczyć się jednak z tym, że środek pozostawia plamy i ma dosyć intensywny zapach. Umyte, osuszone i podgrzane liście kapusty kładzione na zmiany łuszczycowe, a następnie zawijane w bandaż to niewygodna, ale popularna i skuteczna metoda. Octem winnym należy nasączyć gazę i przyłożyć ją na pół godziny w miejscu występowania plam – ocet to jeden z najefektywniejszych produktów naturalnych w walce z łuszczycą.

Na temat domowych sposobów walki z łuszczycą zdania są podzielone – jednak niezależnie od tego, czy jest się zwolennikiem, czy przeciwnikiem, trzeba pamiętać, że jedyne co można zrobić w przypadku leczenia tej choroby, to remisja zmian.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

z łuszczycą

Witam. Ja z łuszczycą od niedawna się zmagam. Nie mogę się pozbyć tego ciągłego swędzenia i łuszczenia skóry. Ostatnio znajomy ( który też ma łuszczycę) zaproponował mi kosmetyk z tej strony SPAM i teraz sama nie wiem, który mi pomoże. Może ktoś z Was miał z tymi preparatami do czynienia i podpowie mi, który warto kupić? Proszę o podpowiedź.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *