Fototerapia w leczeniu łuszczycy – Fotochemioterapia

Fototerapia w leczeniu łuszczycy – Fotochemioterapia
Rate this post

W poprzednim wpisie opisaliśmy metodę walki z łuszczycą jaką jest naświetlanie promieniami UVA i UVB.

Dziś rozwiniemy temat fototerapii i napiszemy czym jes tzw. fotochemioterapia, najkrócej – metodą leczenia łuszczycy naświetlaniami UVA przy jednoczesnym zażywaniu  leków światłouczulających zwanych psolarenami  (stąd  nazwa  PUVA). Ze względu na wspieranie leczenia lekami, ten rodzaj fototerapii jest bardziej skuteczny, ale ma więcej przeciwwskazań i skutków ubocznych.

Fotochemioterpia
Fot. BURGER/PHANIE

Leczeniu nie mogą poddać się: kobiety, które są w ciąży lub ją planują w najbliższym czasie, dzieci do piątego roku życia, osoby chore na zaćmę, pacjenci z ciężkimi chorobami wątroby lub nerek, ze schorzeniami neurologicznymi, leczone w przeszłości promieniami jonizującymi, przyjmujące immunosupresory,  osoby u których stwierdzono nadwrażliwość na leki z grupy psoralenów oraz osoby z przeszłością nowotworową skóry.

Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać serię badań, które mają na celu określenie, czy pacjent jest w dostatecznej formie żeby rozpocząć terapię. Są to badania enzymów wątrobowych, badania okulistyczne oraz ewentualnie test ciążowy. W trakcie przyjmowania naświetlań kobietom zaleca się antykoncepcję ze względu na zagrożenie dla płodu wynikające z przyjmowania leków, a wszystkim pacjentom wykonywane są badania kontrolne enzymów wątrobowych.

W trakcie leczenia na godzinę – dwie przed naświetlaniami, które odbywają się 2-3 razy w tygodniu, zażywa się leki światłouczulające. Powinno przyjmować się je w trakcie posiłku, ponieważ lepiej się wtedy wchłaniają, a chorzy bardziej je tolerują.  Pacjenci mogą czuć się osłabieni, bardziej wrażliwi na światło, mieć zawroty głowy, bóle brzucha, nudności, czy wymioty – są to najczęściej spotykane skutki uboczne psoralenów.  Ustępują one po kilku godzinach. W trakcie leczenia oraz przez mniej więcej tydzień po jego zakończeniu należy unikać wystawiania skóry na promienie słoneczne, gdyż może to powodować oparzenia skóry, której naturalna ochrona jest zaburzona przez przyjmowanie leków.  Aby zminimalizować skutki uboczne w postaci nudności przed lub o zażyciu leków można napić się piwa imbirowego lub mleka.

W przypadku leczenia  metodą PUVA okres remisji łuszczycy może być znacznie wydłużony w porównaniu do innych metod. Trzeba mieć jednak na uwadze, że dłuższe poddawanie się zabiegom nasila jego skutki uboczne i może doprowadzić do nasilonych rumieni, pęcherzy, niełuszczycowych wysypów, świądu, szybszego starzenia się skóry oraz zachorowanie na nieczerniakowe raki skóry – ryzyko jest niewielkie, ale wzrasta w przypadku skupisk znamion oraz przy kuracjach, które są długotrwałe.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *