Fototerapia w leczeniu łuszczycy – Promieniowanie UVB

Fototerapia w leczeniu łuszczycy – Promieniowanie UVB
4 (80%) 1 vote

Do tradycyjnych form walki z łuszczycą należą naświetlania promieniami UVA i UVB.

Promieniowanie UVA i UVB
źródło: uwagaslonce.pl

Czy jest ona skuteczna? Trudno to jednoznacznie ocenić. Mówi się, że 85% łuszczyków reaguje pozytywnie na naświetlania UVB, a ta metoda leczenia uznana została za jedną z najbezpieczniejszych – niezależnie czy promieniowanie jest szeroko, czy wąskozakresowe.  Ze względu na długość fali, która nie dociera do głębszych warstw skóry, ciąża, wiek dziecięcy, poważne choroby wątroby, czy chociażby zaćma nie są przeciwwskazaniami do zastosowania leczenia. Kolejną zaletą jest to, że ryzyko wystąpienia raka skóry jest bardzo małe.

Należy jednak pamiętać, że ze względu na specyfikę tego promieniowania, leczenie jest dłuższe niż w przypadku naświetlań PUVA. Polega ono na poddawaniu się zabiegom 2-3 razy w tygodniu w wydłużających się sesjach – od kilku sekund do kilku minut, podczas których skóra stopniowo przyzwyczaja się do promieniowania. Pierwsze poprawy można zauważyć po 20-30 zabiegach.

Ze względu na ilość zabiegów i ich częstotliwość, objawy w postaci łagodnego rumienia, wysuszenia skóry, nadwrażliwości na światło słoneczne, czy poparzeń – zwłaszcza w okolicach obszarów zmienionych chorobowo – są często spotykane i koniecznie trzeba to zgłosić przed kolejnym zabiegiem. Do decyzji lekarza zostaje czy kontynuować leczenie, czy wstrzymać je na czas zniknięcia objawów, co trwa około 4-5 dni.

Lista czynników decydujących o skuteczności leczenia jest bardzo długa. Są pacjenci, którym fototerapia pomogła, są tacy, którzy nie zauważyli żadnych zmian, ale są też i tacy, którzy uskarżali się na nasilenie objawów łuszczycy. Były to przede wszystkim osoby uczulone na promienie słoneczne lub zagrożone zachorowaniem na raka skóry.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

BK

Tak to niestety jest, że leczenie które sprawdza się w przypadku 10 osób u 1 się nie sprawdzi – taka jest ta nasza Ł. trzeba się z tym pogodzić i szukać dalej :(((

MM

Ja dostałam w prezencie cały zestaw tych dermokosmetyków – zużyłam tylko maść ( w połączeniu z naświetlaniem oraz dietą, bardzo dobrze się sprawdziła ) ale został mi żel i tonik, którego w ogóle nie używałam, więc jeśli jest ktoś zainteresowany odsprzedam w bardzo dobrej cenie. Jeśli ktoś zainteresowany piszcie na mandragora1@o2.pl

kora

ja bym chciała je wypróbować, wiele dobrego słyszałam o ich działaniu ale nie mam kasy żeby kupić, więc jak była byś tak dobra i mi umożliwiła sprawdzenie to była bym bardoz wdzięczna.

agata

a ja mam pytanie z innej beczki, bo tak: wiadomym jest, że promieniowanie jednym pomaga innym szkodzi, ja akurat słońce znoszę bardzo dobrze, ale z drugiej strony łuszczyca jest uważana za przeciwwskazanie do laserowego usuwania włosów, nie wiecie jak to z tym jest? Żadna kosmetyczka nie chce mi zrobić zabiegu na próbę (sprawdzałam u trzech, więcej gabinetów niestety pod ręką nie mam), pomyslałam że kupię coś takiego laseroweusuwaniewlosow i trudno, wypróbuję na sobie, ale z drugiej strony włączył mi się jednak zdrowy rozsądek i się cały czas waham, ma ktoś jakieś doświadczenia z zabiegami kosmetycznymi z użyciem laserowych świateł?

miras.

witam chciałbym zakupić lampę do naświetleń uv w domu ale nie wiem jaką i gdzie można ją kupić poradzcie ppozdrawiam

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *