Fototerapia w leczeniu łuszczycy

Fototerapia w leczeniu łuszczycy
Rate this post

Fototerapia polega na naświetlaniu zmienionej chorobowo skóry odpowiednim promieniowaniem ultrafioletowym w regularnych odstępach czasu – najczęściej 2-3 razy w tygodniu przez okres 3-6 tygodni. Nie jest to jednak zasada i w zależności od indywidualnego przypadku, leczenie może trwać krócej lub dłużej, z większą lub mniejszą częstotliwością.

Leczenie odbywa się przy wykorzystaniu różnych rodzajów promieniowania ultrafioletowego. Promieniowanie UVB ze względu spektrum długości fal (290-320nm) dociera jedynie do naskórka, co skutkuje łagodzeniem objawów choroby. Promieniowanie UVA, którego długość wiązki mieści się w przedziale 320-400nm dociera do głębszych warstw skóry właściwej, a więc jest stosowane w bardziej zaawansowanych stadiach łuszczycy. Stosuje się także inny rodzaj fototerapii tzw. SUP, czyli fototerapię selektywną oraz fotochemioterapię polegającą na wsparciu naświetlań środkami farmakologicznymi (psolarenami), o czym szerzej napiszę w kolejnym artykule.

Mimo dużej popularności fototerapii jako metody leczenia, nie każdy może ją stosować. Ten sposób jest zalecany w przypadku osób chorujących na zwyczajną odmianę łuszczycy, gdzie miejscowe preparaty nie działają lub ich stosowanie jest bardzo utrudnione, a zmiany są rozsiane i rozległe.

Do przeciwwskazań należą:

  • duża wrażliwość na działanie promieni słonecznych (skłonność do oparzeń),
  • przeszłość nowotworowa lub podatność na raka skóry oraz inne choroby skóry (zwłaszcza te, które prowokowane są promieniami słonecznymi),
  • duża liczba przebarwień, znamion barwnikowych, których naświetlanie stwarza ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego
  •  schorzenia wątroby, nerek oraz układu krążenia.

Fakt, iż łuszczyca u niektórych osób pogarsza się od wystawienia zmian na słońce, nie musi być przeciwwskazaniem, ponieważ w fototerapii promienie UV w są wyselekcjonowane. Nie mniej jest to jednak promieniowanie – dlatego należy zachować szczególną ostrożność, zawsze zabezpieczać oczy i nigdy nie patrzeć bezpośrednio w źródło promieniowania.

Fototerapia to metoda leczenia, która jest stosunkowo bezpieczna, komfortowa, oraz w większości przypadków skuteczna. Nie należy jednak zapominać o konsekwencjach jej stosowania, które są podobne do skutków kąpieli słonecznych. Wysuszanie skóry i jej starzenie się jest rzeczą normalną, ale można temu przeciwdziałać poprzez stosowanie odpowiednich kremów nawilżających, które nie będą zawierały kwasu salicylowego.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

JuTa

czy to oznacza, że solarium może pomagać w leczeniu łuszczycy, pod warunkiem, że spełni ww. parametry nasweitlania? (o ile to wogóle mozliwe?)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *