Gdzie najczęściej występują zmiany łuszczycowe? cz 2.

Gdzie najczęściej występują zmiany łuszczycowe? cz 2.
Rate this post

W poprzednim wpisie opisaliśmy obszary ciała, na których najczęściej występują wykwity łuszczycowe – na powierzchni skóry oraz na owłosionej skórze głowy. Dziś zajmiemy się kolejnymi miejscami, które aby utrudnić nam życie, na celownik bierze sobie choroba.

Dosyć powszechnym zjawiskiem, jest występowanie zmian łuszczycowych na płytkach paznokci. Czasami przez wiele lat, zmiany takie są jedynym objawem łuszczycy. Charakterystyczne dla tej formy objawy to:

  • Gromadzenie się na powierzchni paznokcia mas rogowych.

  • Pogrubienie płytki paznokcia.

  • Odwarstwienie płytki paznokcia od jego łożyska i gromadzenie się pod nim powietrza.

  • Objaw naparstka czyli występujące na powierzchni płytki paznokcia punktowych zagłębień.

  • Plamy olejowe czyli grudki łuszczycowe pod powierzchnią paznokcia.

Łuszczyca sporadycznie atakuje błony śluzowe jamy ustnej, głównie jako postać uogólnionej łuszczycy krostkowej. Zmiana ta najczęściej występuje u łuszczyków z ostrą odmianą choroby. Charakterystycznym objawem tej formy łuszczycy, jest występowanie czerwonych lub różowych zmian różnej wielkości na języku chorego, oraz charakterystyczne bruzdowanie się jego powierzchni –  na języku pojawia się głęboka środkowa bruzda, od której odchodzą boczne rozgałęzienia.

Rzadko spotykaną, aczkolwiek bardzo uciążliwą lokalizacją zmian łuszczycowych jest okolica narządów płciowych. Wykwity w tej formie, niezależnie od wieku, dotyczą głównie mężczyzn i w znaczny sposób wpływają na pogorszenie jakości życia chorego, poprzez ograniczenie związane z jego seksualnością. Wykwity łuszczycowe mają tam charakter odgraniczonych, nie pokrytych łuską blaszek w kolorze jasnym lub czerwonym.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *