Główny Inspektor Sanitarny: baseny także dla Łuszczyków

Główny Inspektor Sanitarny: baseny także dla Łuszczyków
Rate this post

Ze względu na obawy przed zarażeniem się łuszczycą innych użytkowników basenów, w ostatnim czasie zdarzały się przypadki odmowy wstępu na baseny dla osób ze zmianami łuszczycowymi.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał oświadczenie w związku z licznymi zażaleniami dotyczącymi utrudnień w dostępności do obiektów basenowych dla osób chorych na łuszczycę, w którym wyraźnie potępił tego typu praktyki. W oświadczeniu zostało podkreślone, iż w świetle obowiązującego prawa, zabronienie korzystania z pływalni osobom chorym na łuszczycę mogłoby zostać odebrane jako naruszenie wolności osobistej lub przejaw dyskryminacji.

basen łuszczyca
GIS: Ograniczenie korzystania z obiektów basenowych dla chorych z łuszczycą jest nieuzasadnione.

GIS zwraca także uwagę, iż w przypadku osób chorych na łuszczycę, u których nie występuje przerwanie ciągłości tkanki łącznej, z punktu widzenia zagrożenia zdrowia dla innych osób kąpiących się, ograniczenie korzystania z obiektów basenowych jest nieuzasadnione. Natomiast u chorych, z nasilonymi zmianami zapalnymi i wysiękowymi są podatne na czynniki chorobotwórcze i korzystanie z kąpieli na basenie może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia. W związku z powyższym, zarówno z punktu widzenia medycznego, jak i sanitarnego (rozprzestrzenianie się w wodzie basenowej płynu powstającego w przebiegu zmian zapalnych) wskazanym byłoby, do czasu ich zagojenia się, zaprzestania korzystania z obiektów basenowych. Podobne zalecenie dotyczy również wszystkich osób z niezagojonymi, sączącymi się ranami o innym podłożu etiologicznym.

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną! Kwestie związane z chorobami zakaźnymi reguluje ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2013 r. poz. 947, z późn. zm.), która w załączniku zawiera wykaz zakażeń i chorób zakaźnych. Należy podkreślić, że łuszczyca nie znajduje się w tym wykazie. Zmiany skórne będące objawem tej choroby, nie niosą zagrożeń zdrowotnych dla innych użytkowników pływalni.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów

marek.olszak

szczerze mówiąc nie wiedziałem, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną
jak widać trzeba ludzi uświadamiać za każdym razem i w prawie każdym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *