Jak łuszczyca i otyłość wpływają na warunki socjoekonomiczne chorych?

Jak łuszczyca i otyłość wpływają na warunki socjoekonomiczne chorych?
Rate this post

W jednym w ostatnich wpisów poruszyłem temat związku łuszczycy z nadwagą. Za pośrednictwem czasopisma „Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology”, dotarłem do najnowszych badań, które dostarczają nam wielu ciekawych faktów w tym temacie.

W badaniu opublikowanym pod tytułem „The relative impact of psoriasis and obesity on socioeconomic and medical outcomes in psoriasis patients”, znajdziemy szereg informacji, na temat wpływu wskaźnika masy ciała (BMI), na status socjoekonomiczny, oraz współistniejące schorzenia i jakość życia u Łuszczyków.

Przebieg badania

Zespół naukowców (Kim, G.E., Seidler, E. i Kimball, A.B.), objął badaniem 114 pacjentów chorujących na łuszczycę. Badanych podzielono na trzy grupy: w normie, nadwaga, otyłość – w zależności od wartości ich wskaźnika BMI, i poproszono o wypełnienie szeregu kwestionariuszy, które dotyczyły ich niepełnosprawności, związków partnerskich i edukacji, oraz warunków zdrowotnych i socjoekonomicznych.

Jakie otrzymano wyniki?

Pacjenci z grup z podwyższonym wskaźnikiem BMI wykazywali tendencję do gorszego oceniania swojego ogólnego stanu zdrowia, wierząc, że łuszczyca jest przyczyną nadmiernej wagi ciała, doświadczali także problemów ze snem, wykazywali zakłopotanie zmianami skórnymi  oraz mieli obniżoną samoocenę w ciągu swego życia.

Wnioski

Najistotniejszym wnioskiem z badania jest fakt, iż zwiększona masa ciała u pacjentów z łuszczycą stanowi dodatkowe długotrwałe brzemię dla osób nią dotkniętych, zaburzając m.in. komfort snu i zwiększając poziom niepokoju społecznego.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *