Jak pielęgnować skórę z łuszczycą?

Jak pielęgnować skórę z łuszczycą?
Rate this post

Tym razem chciałbym zaprezentować wam ciekawy artykuł, jaki znalazłem na jednym z portali łuszczycowych, a który dotyczy sposobów pielęgnacji skóry łuszczycowej.

Ze skórą trzeba obchodzić się delikatnie, a przy codziennej pielęgnacji pamiętać o kilku najważniejszych zasadach i dobierać odpowiednie kosmetyki.

1. Mycie skóry
Do mycia skóry ze zmianami łuszczycowymi najlepiej wybierać delikatne żele czy mydła, przeznaczone dla dzieci lub opracowane specjalnie z myślą o chorych na łuszczycę. Warto przy zakupie zwracać uwagę na ich skład – dobrze, jeśli w składzie są substancje nawilżające (np. oleje roślinne, mocznik, parafina czy kwas mlekowy) oraz kwas salicylowy.

Nawilżanie skóry sprawi, że zrogowaciały naskórek szybciej się złuszczy, a kwas salicylowy ułatwi z kolei odpadanie łusek. Do mycia skóry dłoni wygodniejsze jest mydło w kostce (np. z linii Dr Michaels, naturalnymi olejkami eterycznymi i witaminą E), zaś do mycia skóry całego ciała dobrze sprawdzać się będą żele pod prysznic.

2. Nawilżanie i natłuszczanie
Po kąpieli także warto zadbać o nawilżanie skóry. Świetnie nadają się do tego emolienty (czyli preparaty natłuszczające) z allantoiną, lanoliną, wazeliną, parafiną (dostępne np. w aptekach), a także balsamy, maści lub kremy z mocznikiem czy odżywki natłuszczające, opracowane specjalnie z myślą o chorych na łuszczycę. Takie dermokosmetyki kupić możemy w zestawach z żelem do mycia czy mydłem lub jako oddzielne produkty do pielęgnacji.

Warto pamiętać, że o nawilżenie skóry trzeba dbać nie tylko wówczas, gdy na skórze widoczne są zmiany łuszczycowe, ale także podczas remisji łuszczycy. Odpowiednia pielęgnacja skóry może przedłużyć okres, gdy choroba jest uśpiona.

3. Golenie
A co z goleniem skóry ze zmianami łuszczycowymi? Zarówno golenie, jak i depilacja nie są zakazane, choć trzeba zachować szczególną ostrożność. Lepiej wybierać maszynki elektryczne lub jednorazowe niż depilować skórę woskiem czy używać depilatora.

Wyrywanie włosów – czy to depilatorem czy woskiem może podrażniać skórę i nasilić objawy choroby. Znacznie lepszym wyborem jest używanie kremów do depilacji. Oczywiście po zakończonym zabiegu trzeba pamiętać o nawilżeniu skóry.

4. Mycie i pielęgnacja włosów
Jeśli łuszczyca dotyka także owłosionej skóry głowy, trzeba zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację włosów. Wśród dostępnych na rynku szamponów najlepiej wybierać te, które mają w swoim składzie dziegieć lub siarkę, bo te substancje wpływają na złagodzenie swędzenia.

W czasie nasilenia objawów choroby warto zrezygnować z trwałej i farbowania włosów, a także z używania metalowych, twardych szczotek czy grzebieni. Chorzy na łuszczycę powinni ze szczególną ostrożnością suszyć włosy – suszarkę ustawioną na nawiew chłodnym powietrzem trzeba trzymać nie bliżej niż ok. 30 centymetrów od skóry głowy.

5. Makijaż
Zmiany łuszczycowe rzadko pojawiają się na twarzy, a jeśli już to w miejscu, gdzie zaczynają rosnąć włosy. Niekiedy jednak choroba daje o sobie znać także w innych miejscach – wtedy można zamaskować ją pudrem czy podkładem. Warto wybierać takie kosmetyki do makijażu, które przeznaczone są do skóry wrażliwej, nie wysuszają skóry i mają dodatkowe składniki nawilżające.

Co jeszcze można zrobić dla swojej skóry?
Podczas mycia i pielęgnacji zmienionej chorobowo skóry trzeba pamiętać, by obchodzić się z nią delikatnie. Nie wolno używać ostrych gąbek, rękawic peelingujących, a balsamy i kremy do pielęgnacji trzeba wcierać w skórę delikatnymi ruchami. Wówczas nie dochodzi do podrażnień i zadrapań i nasilenia się stanów zapalnych skóry, a co za tym idzie – nasilenia się objawów łuszczycy.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *