Jak powstaje łuszczyca

Jak powstaje łuszczyca
Rate this post

W poprzednich wpisach, analizowaliśmy czynniki wywołujące łuszczycę. W konsekwencji warto także zwrócić uwagę na procesy zachodzące w skórze chorego, i odpowiedzieć na pytanie jak powstaje łuszczyca.

Informacje o genezie choroby, z praktycznego punktu widzenia wydają się mało wartościowe dla chorego, jednak z pewnością przełożą się na jej lepsze zrozumienie, a w konsekwencji na wzrost akceptacji swojej dolegliwości. Akceptacja choroby to czynnik psychologiczny, który z pewnością zwiększa komfort życia chorego i może przyczynić się do polepszenia skuteczności leczenia, dlatego warto zapoznać się z poniższym tekstem.

W mechanizmie powstawania zmian łuszczycowych, decydującą rolę odgrywają dwa zjawiska:

1. Zwiększona ilość podziałów komórkowych oraz przyśpieszenie faz cyklu i zwiększenie intensywności procesów metabolicznych w pewnych rejonach skóry, a w konsekwencji, nienormalnie szybkie namnażanie komórek naskórka. Zbyt szybko namnażany naskórek, wygląda brzydko i znacznie łatwiej się złuszcza pod naporem nowych komórek z dołu.

2. Znaczne przyśpieszenie okresu przejścia keratynocytu czyli komórki naskórka, z warstwy rozrodczej na powierzchnię skóry – zjawisko to nazywane jest parakeratozą. Okres u ludzi zdrowych wynosi ok 30 dni, a  u chorych na łuszczycę jest skrócony do 3- 4 dni.

Oba procesy dostarczają nam odpowiedzi na pytanie jak powstaje łuszczyca.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Rozwój łuszczycy, źródło: luszczyca360.pl

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *