Kąpiele w morskiej wodzie + naświetlanie = skuteczna metoda na łuszczycę

Kąpiele w morskiej wodzie + naświetlanie = skuteczna metoda na łuszczycę
Rate this post

Niekonwencjonalne metody leczenia łuszczycy, takie jak terapia z wykorzystaniem kąpieli morskich i światła UVB, zyskują coraz większą popularność wśród pacjentów. Jak pokazują najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie Photodermatology, Photoimmunology and Photomedicine wskazują, że połączenie kąpieli morskich i światła UVB, jest rzeczywiście skutecznym podejściem terapeutycznym.

woda morska w leczeniu łuszczycy
Terapia z wykorzystaniem kąpieli morskich, zyskują coraz większą popularność.

Przebieg badania

W badaniu przeprowadzonym przez zespół naukowców w składzie: Eysteinsdóttir JH, Ólafsson JH, Agnarsson BA, udział wzięło 68 pacjentów z łuszczycą. Zostali oni w sposób losowy przypisani do 3 grup terapeutycznych:

1) kąpiele w morskiej wodzie i naświetlaniami UVB, 3 razy w tygodniu.

2) kąpiele w morskiej wodzie i naświetlaniami UVB, codziennie.

3)  jedynie naświetlanej UVB, 3 razy w tygodniu.

Badanie trwało 6 kolejnych tygodni. Do analizy zaawansowania zmian łuszczycowych posłużył indeks PASI (Psoriasis Area and Severity Index) oraz system Lattice (Lattice System Physician’s Global Assessment). Oceny dokonano przed, w trakcie i po zakończeniu terapii.

Wyniki badania

Po 6 tygodniach liczba pacjentów, która osiągnęła 75% i 90% redukcji wyjściowej punktacji PASI była zdecydowanie wyższa w przypadku osób z grup biorących kąpiele niż wśród osób tylko naświetlanych. Wyniki wyglądału następująco: 68.1%/18.2% w I grupie, 73.1%/42.3% w II grupie oraz 16.7%/0% w III grupie.

Analiza wszystkich danych z badania wskazuje jednoznacznie, że stosowanie kąpieli w morskiej wodzie w połączeniu z fototerapią prowadzi do szybszej i dłuższej remisji choroby oraz do wyraźnej poprawy histologicznej.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *