Lecz łuszczycę słońcem!

Lecz łuszczycę słońcem!
Rate this post

W ciągu ostatnich dni słońca mamy pod dostatkiem, dlaczego więc nie skorzystać z jego leczniczych właściwości i za jego pomocą pozbyć się objawów? Helioterapia, czyli leczenie słońcem, to dobrze znana metoda postępowania w łuszczycy.

słońce
Helioterapia, czyli leczenie słońcem, to dobrze znana metoda postępowania w łuszczycy.

Nie wiadomo jednak dokładnie, w jaki sposób promienie słoneczne, a wśród nich głównie promieniowanie UV i UVB, przyczyniają się do klinicznej poprawy chorych. Jedno jest jednak pewne: słońce ma zdecydowanie  korzystne działanie w stosunku do zmian łuszcycowych. Jak przekonują eksperci już kilkanaście minut opalania dziennie wystarczy aby zniwelować lub znacząco ograniczyć zmiany łuszczycowe. Promienie słoneczne okazują się być pomocne w zmniejszaniu stanów zapalnych skóry, a oprócz tego spowalniają też proces wzmożonego wytwarzania komórek skóry, którego nadprodukcja prowadzi złuszczania naskórka. Zdaniem autorów badania nad wpływem promieni słonecznych na zmiany skórne („Sun exposure rapidly reduces plasmacytoid dendritic cells and inflammatory dermal dendritic cells in psoriatic skin”) kliniczna poprawa przebiegu łuszczycy, jaka nastąpiła po ekspozycji na światło słoneczne, jest wynikiem obniżenia liczby i aktywności komórek dendrytycznych i makrofagów w zmienionej chorobowo skórze. Fakt ten wskazuje na to, że korzyści kliniczne wynikające z narażenia na słońce mogą być częściowo wytłumaczone jego wpływem właśnie na skórne komórki dendrytyczne. Wiadomo bowiem, że ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe indukuje immunosupresję, co korzystnie wpływa na przebieg łuszczycy, jak i innych przewlekłych zapalnych chorób skóry. Światło słoneczne indukuje więc rozwój lokalnego immunosupresyjnego środowiska poprzez oddziaływanie promieni ultrafioletowych, które przerywają błędne koło przewlekłego zapalenia i odtwarzają prawidłową homeostazę.

Należy jednak pamiętać, by nie pozostawać na słońcu zbyt długo, bowiem wydłużające się naświetlania mogą okazać się szkodliwe dla osób nie przyzwyczajonych, szczególnie posiadających jasną karnację. Częste i długie opalanie się może także pogorszyć stan osoby z łuszczycą.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Pienislaw

Witam i zachęcam wszystkich do leczenia słońcem, ja właściwie tylko leczę się słońcem, gdy mi łuszczyca wychodzi na czoło spod włosów. Niestety co roku po powrocie z 4 tygodniowego urlopu z Chorwacji, gdzie całkowicie usuwam słońcem łuszczycę, która mi zajmuje na początku czerwca gdzieś 30% ciała, następuje znowu powolne jej odradzanie się, ale zawsze te 2 miesiące bez łuszczycy to dla mnie super czas. Niestety inne metody są zbyt drastyczne i obciążone zbyt dużymi działaniami ubocznymi lub zbyt drogie by się jakimś niewielkim kremikiem za ponad 100zł smarować na całym ciele co kilka dni. Polecam słońce !

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *