Leczenie łuszczycy w okresie ciąży

Leczenie łuszczycy w okresie ciąży
Rate this post

Wśród większości Łuszczyków powszechnie wiadome jest, że łuszczyca jest chorobą dziedziczną dlatego wielu przyszłych rodziców zastanawia się, czy przekażą chorobę potomkowi. Istnieje taka możliwość – ale nie jest to pewnik: w przypadku, gdy chory jest jeden z rodziców, prawdopodobieństwo zarażenia dziecka łuszczycą wynosi 8-15%. Natomiast kiedy obydwoje rodziców jest chorych, ryzyko wzrasta – do 60%. Trzeba pamiętać, że geny to tylko czynnik, który daje predyspozycje do choroby ale dopiero w połączeniu z innymi czynnikami mogą wystąpić zmiany łuszczycowe. Dlatego osoby chorujące na łuszczycę nie powinny obawiać się ciąży.

łuszczyca jest chorobą dziedziczną dlatego wielu przyszłych rodziców zastanawia się, czy przekażą chorobę potomkowi.

Jak kobieta ma walczyć z chorobą w czasie ciąży?

To zależy od tego, jak organizm zareaguje na zmiany hormonalne i immunologiczne spowodowane rozwojem płodu. A może zareagować trojako: jak często bywa w przypadku łuszczycy nie ma pewników – stan skóry może się poprawić, pogorszyć lub pozostać niezmienny.

 

W przypadku konieczności interwencji farmakologicznej, wszystko zależy od okresu ciąży i stadium choroby. Na rynku dostępnych jest bardzo niewiele leków dostępnych dla kobiet ciężarnych. Pozostałe mogą powodować uszkodzenia płodu zwłaszcza, jeśli stosowane są w pierwszym trymestrze ciąży. Ze względu na silne działanie wielu leków sterydowych nie powinno się ich stosować ani w czacie ciąży, ani na kilka miesięcy przed.

Leczenie miejscowe również nie jest tak do końca bezpieczne ze względu na to, że specyfiki wchłaniają się przez skórę i docierają do płodu. Jak ognia należy unikać pochodnych witaminy A i D, choć te ostatnie w niektórych przypadkach są dopuszczalne w bardzo małych ilościach. Najbezpieczniejsze są emolienty – czyli środki o działaniu nawilżająco-wygładzającym. Wskazane są również kortykosterydy (hydrokortyzon), które w niewielkich ilościach można nakładać na niektóre części ciała. Wiąże się to niestety ze zwiększonym prawdopodobieństwem pojawienia się rozstępów. Dobrym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży mogą się okazać także naturalne dermokosmetyki.

Z innych metod walki z łuszczycą dozwolone jest poddanie się promieniowaniu UVB, ewentualnie UVA (choć nie jest już to tak bezpieczne). Fotochemioterapia jest wykluczona – psolareny są bardzo szkodliwe dla płodu.

Nasilenie objawów łuszczycy w czasie ciąży należy do rzadkości. Najczęściej dochodzi w tym szczególnym czasie do remisji choroby. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo, iż w ciągu tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy łuszczyca nie da o sobie znać trzeba pamiętać o zdrowej diecie, częstym nawadnianiu organizmu, unikaniu stresu i przebywaniu na świeżym powietrzu.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *