Leczenie miejscowe łuszczycy – informacje ogólne

Leczenie miejscowe łuszczycy – informacje ogólne
Rate this post

W większości przypadków leczenie łuszczycy zwyczajnej o niewielkim lub średnim stopniu nasilenia, polega na zastosowaniu terapii zewnętrznej w postaci leczenia miejscowego.

Leczenie miejscowe to zabiegi stosowane bezpośrednio na skórę mające poprawić jej stan, tj.  usunąć łuskę, zmniejszyć podrażnienie i stan zapalny, złagodzić świąd, zwiększyć nawilżenie i natłuszczenie skóry.

Leki zewnętrzne są dostępne w wielu postaciach, w wyborze odpowiedniej powinien pomóc lekarz dermatolog. Najczęściej spotykane leki zewnętrzne to kremy oraz maści, które nakłada się na miejsca objęte zmianami łuszczycowymi.

W zależności od lokalizacji zmian chorobowych należy dobrać odpowiedni preparat. Do leczenia zmian na tułowiu najlepszym wyborem będzie maść, na twarz i w fałdach skórnych – tonik oraz żel, a na owłosioną skórę głowy – lotion, balsam, tonik, żel lub szampon.

Zaleca się stosowanie leków miejscowych nawet trzy razy dziennie, efekty leczenia są wówczas lepsze, a czas terapii jest znacznie skrócony.

W leczeniu miejscowym bardzo ważna jest systematyczność oraz stosowanie się do zaleceń lekarza. Jak pokazują badania co czwarty pacjent z łuszczycą nie przestrzega lekarskich zaleceń poprawnego używania leków miejscowych. Najbardziej zdyscyplinowani chorzy to osoby strasze i ci, którzy mają mniej rozległe zmiany łuszczycowe. Najczęstszymi przyczynami braku stosowania się do zaleceń były: plamienie ubrania, tłusta konsystencja leku oraz nieprzyjemny zapach. Warto więc dobierać takie leki miejscowe, które nie będą zniechęcały chorego do kuracji.

W kolejnym wpisie, przedstawię poszczególne metody kuracji miejscowej.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

leki miejscowe

faktem jest ze większość mazideł jest nieprzyjemna, ale moim zdaniem lekarze też zbyt często ordynują sterydy, ludzie sie do nich przyzwyczajają no i potem, nic dziwnego, że żadne inne mazidła ich nie satysfakcjonują, taki zgubny tryb ułatwień

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *