Leczenie ogólne łuszczycy – immunoterapia

Leczenie ogólne łuszczycy – immunoterapia
Rate this post

Leczenie ogólne immunomodulujące czyli tzw. immunoterapia należy do najnowszych osiągnięć w terapii łuszczycy, przez niektórych określana nawet mianem rewolucji w leczeniu.

1
Immunoterapia w łuszczycy, polega na zastosowaniu u chorego wielu preparatów modulujących działanie układu odpornościowego.

 

Immunoterapia w łuszczycy, polega na zastosowaniu u chorego wielu preparatów modulujących działanie układu immunologicznego (określanych w piśmiennictwie anglosaskim jako biologicals).

Preparaty te można podzielić na 5 grup:

  • inhibitory funkcji limfocytów T,
  • substancje wpływające na aktywność komórek prezentujących antygen (APC),
  • blokery cząstek adhezyjnych,
  • substancje obniżające aktywność cytokin prozapalnych,
  • cytokiny o działaniu przeciwzapalnym.

Pod względem chemicznym preparaty stosowane w immunoterapii łyszczycy to: rekombinowane ludzkie cytokiny, przeciwciała monoklonalne lub białka fuzyjne.

Obecnie większość z wymienianych substancji znajduje się w fazie opracowań naukowych lub w różnych stadiach testów klinicznych. Część z nich jest już dopuszczona do leczenia łuszczycy w USA, m.in: alefacept, efalizumab i etanercept. Na temat niektórych spośród tych substancji, badanych pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa w leczeniu łuszczycy, zebrano duże doświadczenie kliniczne, związane z ich rejestracją w USA i/lub Unii Europejskiej w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i innych chorób oraz chłoniaka skóry typu T CD25+ .

W kolejnych wpisach omówię dokładniej poszczególne grupy preparatów  immunomodulujących stosowanych w leczeniu łuszczycy.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *