Łuszczyca a choroba wieńcowa

Łuszczyca a choroba wieńcowa
Rate this post

Na blogu opisywałem już o wiele dolegliwości, które przez specjalistów są określane jako choroby współistniejące z łuszczycą. Cytowałem także badania z których wynikało, iż u pacjentów z łuszczycą występuje zwiększone ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych

A jednak teza przedstawiająca łuszczycę, jako niezależny czynnik ryzyka choroby wieńcowej ciągle nie została dokładnie wyjaśniona i wśród wielu lekarzy budzi spore kontrowersje. Sprawą zajęli się więc francuscy naukowcy, którzy przygotowali badanie, które miało na celu rozwianie wątpliwości wokół związków łuszczycy i choroby wieńcowej. Wyniki badania opublikowano w branżowym British Journal of Dermatology.

1
Choroba wieńcowa może prowadzić do zawału serca.

Przebieg badania

Badacze porównali częstość występowania łuszczycy u pacjentów z chorobą wieńcową oraz u osób kierowanych na chirurgiczny oddział ratunkowy z powodów nagłych zdarzeń poza sercowych.  Pacjenci z obu grup byli badani przez dwóch dermatologów. W sumie do udziału w badaniu zakwalifikowano ponad 500 pacjentów z grupy badanej, oraz kolejne 500 osób z grupy kontrolnej – wg odpowiadającej im płci oraz wieku.

Wyniki badania

Częstość występowania łuszczycy była blisko 2 razy wyższa u osób z chorobą wieńcową. Po kolejnych analizach wykazano jednak, że związek między łuszczycą a chorobą wieńcową jest na granicy statystycznej ważności. Łuszczyca u pacjentów z chorobą wieńcową miała być związana z częstszym zajęciem 3 naczyń zamiast jednego bądź dwóch. Dodatkowo wykazano także wyższe ryzyko zajęcia 3 naczyń w młodszym wieku u pacjentów z łuszczycą.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *