Wpływ łuszczycy na narządy wzroku

Wpływ łuszczycy na narządy wzroku
Rate this post

W ostatnim wpisie poruszałem temat chorób współistniejących z łuszczycą. Warto było by w tym temacie wspomnieć także, o stosunkowo powszechnych zaburzeniach współistniejących, jakimi są zaburzenia narządu wzroku.

oczy1
Istnieje istotny związek między łuszczycą a zaburzeniami wzroku.

Związek pomiędzy łuszczycą (szczególnie w przypadku łuszczycowego zapalenia stawów), a zaburzeniami narządu wzroku znany jest od dawna, a objawy oczne dotyczą około 10% chorych! Zaburzenia narządu wzroku, mogą się objawiać jako zapalenie spojówek, zespół suchego oka czy zapalenie błony naczyniowej oka (u pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów (7–25%).

Terapia PUVA a zaburzenia wzroku

Wg. najnowszych badań PUVA-terapia stosowana powszechnie w leczeniu łuszczycy, nie jest obojętna dla oczu pacjenta.  Osoby korzystające z tej formy leczenia łuszczycy, są narażeni na ryzyko wystąpienia zaćmy. Do tego psoraleny i leczenie glikokortykosteroidami, może wpływać na rozwój zmętnienia soczewki. Badacze zalecają, aby podczas terapii – PUVA koniecznie stosować ochronę oczu.

Glikokortykosteroidy i retinoidy a ich wpływ na zaburzenia wzroku

Zdarza się, iż lekarze Dermatolodzy nie informują o skutkach ubocznych zalecanych przez nich terapii. Ważne jest aby informować pacjentów o potrzebie zachowania ostrożność podczas powszechnie przepisywanych glikokortykosteroidów oraz retinoidów.

Skutkiem ubocznym stosowania leków z grupy glikokortykosteroidów, jest możliwości rozwoju jaskry steroidozależnej. Także wpływ leków z grupy retinoidów nie jest obojętny dla wzroku pacjenta. Przy przyjmowaniu retinoidów istnieje bowiem możliwości wystąpienia światłowstrętu, zapalenia spojówek, zapalenia rogówki i zespołu suchego oka.

Ze względu na poważne konsekwencje nieleczonych zaburzeń dotyczących narządu wzroku dermatolog powinien zwracać uwagę na objawy oczne u pacjentów z łuszczycą. Prawidłowa współpraca pomiędzy okulistami i dermatologami ma na celu szybkie rozpoznanie pierwszych objawów choroby i monitorowanie narządu wzroku u chorych na łuszczycę.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *