Łuszczyca a otyłość

Łuszczyca a otyłość
Rate this post

Nawiązując do poruszanego ostatnio na blogu tematu chorób współistniejące z łuszczycą, chciałbym przedstawić najnowsze badania dotyczące związku łuszczycy z nadwagą.

Jak pokazują wyniki najnowszych badań, opublikowanych na łamach czasopisma Archives of Dermatology, nadwaga jest częstym problemem u dzieci, które są dotknięte łuszczycą.

ot

Badacze pod przewodnictwem prof. Amy Paller (z Feinberg School of Medicine w Chicago) poddali analizie stan zdrowia 409 młodych pacjentów z łuszczycą z Ameryki, Europy i Azji, i ich rówieśników bez bez zapalenia skóry. Stwierdzono, że u dzieci chorych na łuszczycę,  było czterokrotnie więcej przypadków otyłości (BMI powyżej 95 percentyla), niż w grupie kontrolnej.

Badanie wykazało również bezpośredni związek między ciężarem ciała i ciężkością łuszczycy– jeśli zatem więcej niż 10 proc. powierzchni skóry było dotknięte łuszczycą, pięć razy częściej pojawiała się otyłość.

W podsumowaniu badania stwierdzono, że dzieci i młodzież z ciężką łuszczycą były 7,6 razy bardziej narażone na nadwagę! W ocenie badaczy, uzyskane wyniki nie mogą być zbiegiem okoliczności.

Na razie jednak naukowcom trudno wyjaśnić związek przyczynowo-skutkowy między łuszczycą a otyłością. Nie wiadomo bowiem, czy otyłość sprzyja łuszczycy, czy może dzieci z łuszczycą zachowują się w się w sposób, sprzyjający niekontrolowanemu przyrostowi wagi (np. rekompensują sobie frustracje związane z chorobą, nadmiernym objadaniem się), lub czy oba te czynniki są tu równie istotne.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *