Łuszczyca: fakty i mity cz.1

Łuszczyca: fakty i mity cz.1
Rate this post

W poniższym wpisie przybliżamy najważniejsze łuszczycowe fakty oraz mity, które niestety wciąż funkcjonują w świadomości wielu osób związanych z chorymi.

I. Łuszczyca jest chorobą genetyczną

FAKT. Ryzyko zachorowania dziecka na łuszczycę wynosi 41%, jeżeli chorobą jest dotkniętych oboje rodziców, 14% – jeżeli cierpi na nią jedno z nich oraz 6% – jeżeli choruje jedno z rodzeństwa. Łuszczyca o podłożu genetycznym pojawia się do 40 roku życia, bardzo często w wieku dojrzewania. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na łuszczycę choruje 0,7% dzieci. Aż 75% zachorowań ma miejsce poniżej 40 roku życia, z czego u około 1/3 choroba pojawia się przed ukończeniem 20 lat. Zauważono również, że w ciągu ostatnich 30 lat zapadalność na łuszczycę wzrosła i w niektórych populacjach odsetek osób chorych wynosi nawet 11%.

łuszczyca genetyczna choroba
Jeżeli chorobą jest dotkniętych oboje rodziców, to ryzyko zachorowania dziecka na łuszczycę wynosi 41%

 

II. Łuszczyca jest chorobą zakaźną

MIT. Łuszczycą nie można się zarazić. Jest ona schorzeniem autoimmunologicznym, związanym przede wszystkim z nieprawidłowym funkcjonowaniem limfocytów T. W przypadku choroby są one bardziej aktywne, co powoduje zapalenie i przyspieszony cykl komórkowy. Właśnie ten przyspieszony cykl powoduje pojawienie się na skórze czerwonych, łuskowatych wykwitów wielkości monety, które są zlokalizowane przede wszystkim na łokciach, kolanach, owłosionej skórze głowy, dłoniach i stopach.

III. Łuszczycę zawsze widać

MIT. W niektórych przypadkach łuszczycy objawy nie są widoczne, często też nawet nie wiemy, że na nią chorujemy. U części osób pierwsze objawy może wywołać dopiero długotrwały stres, niedobór snu, zmiany hormonalne, słońce, niektóre leki czy pokarmy silnie immunizujące. Na rynku dostępne są też preparaty, które zdecydowanie poprawiają wygląd skóry i w większości przypadków powodują praktycznie bezobjawowy przebieg choroby.

Więcej faktów i mitów o łuszczycy w kolejnym wpisie. 

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *