Łuszczyca – najbardziej wstydliwa choroba?

Łuszczyca – najbardziej wstydliwa choroba?
Rate this post

Psycholog Teresa Rzepa z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Poznaniu, oraz dermatolodzy prof. Ryszard Żaba i dr Oliwia Jakubowicz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przeprowadzili badania mające na celu wskazanie chorób, które w Polakach wzbudzają największy wstyd.

Wśród dziesięciu chorób, które przez Polaków uważane są za najbardziej wstydliwe znalazła się także łuszczyca.

Wysoką pozycję łuszczycy, autorzy badania tłumaczą w następujący sposób:

Chorobą, z powodu której pacjenci narażeni są na dyskryminację, z pewnością jest łuszczyca. Jak mówią dermatolodzy, to choroba duszy i ciała. Kiedy rozmawiałam z osobami cierpiącymi z powodu łuszczycy, najczęściej słyszałam prośbę: „Napiszcie, że łuszczyca nie jest zaraźliwa, niech ludzie wreszcie przestaną się bać, że coś od nas złapią”. Problem jest gigantyczny, bo nie dość, że chorzy muszą bez przerwy toczyć bój ze swoim ciałem, to jeszcze toczą go ze społeczeństwem, które ich nie akceptuje.

1
Łuszczyca jest przez Polaków postrzegana jako jedna z bardziej wstydliwych chorób.

Na liście „najbardziej wstydliwych chorób znalazły się także: kiła (syfilis), AIDS, grzybica, choroby skóry twarzy, trądzik, opryszczka narządów płciowych, choroby odbytu, wszawica łonowa oraz rzeżączka.

– Przeważnie wstydzimy się chorób przenoszonych drogą płciową – być może dlatego, że z kolei o nich mówi się za mało. Tu dużą rolę do odegrania mają zarówno media, jak i lekarze – ocenia prof. Rzepa.

Więcej o wynikach powyższych badań, znajdziecie tu: http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/1,137474,15763356,10_najbardziej_wstydliwych_chorob_w_Polsce__Przedstawiamy.html

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Marcin

Takie twierdzenie i opinie istniały może kiedyś. Teraz to normalne. Nikt w tym nic strasznego już nie widzi. Można z tym żyć bez większych przeszkód.

Olenka

Mam 30 lat, od 15 lat choruje na łuszczyce…raz jest gorzej raz lepiej, ale cały czas czuje przytłaczającą samotność, czuje się gorsza, wstydzę się swojego ciała….Wiem, że jestem wartościową osobą i jest to choroba niezależna ode mnie,ale mimo to nadal mnie ona zniewala…

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *