Łuszczyca u dziecka – geneza choroby

Łuszczyca u dziecka – geneza choroby
Rate this post

Szacuje się, że ok 30% wszystkich przypadków zachorowań na łuszczycę w Polsce, obejmuje dzieci. Dane te, mogą być jednak zaniżone ponieważ diagnostyka choroby, szczególnie w przypadku bardzo małych dzieci oraz niemowląt, jest wyjątkowo trudna. Odmienna budowa i czynność skóry dziecka powodują, że zmiany mogą być diagnozowane jako wyprysk. Zdarza się także, iż rodzice nie szukają przyczyn zmian skórnych u dzieci, stąd spory odsetek młodocianych chorych jest niezdiagnozowany.

Łuszczyca stanowi ok 6% wszystkich przypadków zachorowań na choroby skóry, objawiających się do 16 roku życia. U młodzieży do 18 roku życia odsetek ten może wynosić nawet ok. 30%. Gdy choroba ujawnia się u niemowlaka, przed 2 rokiem życia niekorzystnie rokuje to na przebieg choroby, który zazwyczaj jest cięższy, z nawrotami, oraz z prawdopodobieństwem wystąpienia w przyszłości łuszczycy w postaci erytrodermicznej, stawowej oraz krostkowej.

Łuszczyca u dzieci zwykle ma podłoże genetyczne i występuje też u innych członków rodziny. Uważa się, iż ryzyko zachorowania dziecka w rodzinie zdrowej wynosi ok. 2%, gdy jedno z rodziców choruje na łuszczycę ok. 20%, a gdy oboje są łyszczykami ok. 50 – 70% . U bliźniąt monozygotycznych w 90% przypadków choroba dotyka oboje dzieci.

Sądzi się, iż u dzieci choroba wyzwalana lub nasilana jest głównie przez zakażenia: wirusowe, bakteryjne oraz robaczyce a zmiany łuszczycowe pojawiają się około od 10 do 20 dni po wystąpieniu infekcji.

Znaczącą rolę jako czynnika wyzwalającego odgrywają również drobne urazy, takie jak otarcia naskórka, skaleczenia, podrażnienia oraz ukąszenia owadów. Wówczas zmiany skórne pojawiają po około od 10 do 16 dni.

Czasami łuszczyca ujawnia się także po szczepieniach.

Czynnikiem wyzwalającym może być także przebyty stres, po ok 3 tygodniach od wystąpinia czynnika stresogennego dochodzi do wysiewu łuszczycy lub jej nasilenia.

Więcej o łuszczycy u dzieci napiszę w kolejnych wpisach.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

łuszczyca u dziecka
źródło: mamzdrowie.pl

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *