Łuszczyca u dziecka – leczenie

Łuszczyca u dziecka – leczenie
Rate this post

Chore dziecko jak najszybciej powinien przebadać lekarz dermatolog i wyznaczyć odpowiednią do rodzaju łuszczycy kurację leczniczą. W trakcie leczenia, a także po jego zakończeniu trzeba postępować według scisłych wskazań specjalisty. Terapię należy rozpocząć w momencie wystąpienia zmian i stosować aż do całkowitego ich ustąpienia.

Możliwości terapii w przypadku łuszczycy u dzieci są dość ograniczone. Zastosowanie niektórych leków, oraz zbyt dużych dawek skutecznych w przypadku dorosłych pacjentów byłoby dla rozwijającego się organizmu zbyt obciążające. W praktyce stosuje się więc głównie preparaty do użytku zewnętrznego np. dermokosmetyki, które pomagają zmniejszyć widoczne na skórze zmiany. Stosuje się je miejscowo, bezpośrednio na naznaczone zmianami łuszczycowymi miejsca. Jednak skutecznie działają one jedynie w łagodnych i średnio ciężkich postaciach łuszczycy, w ciężkich przynoszą znikomy efekt.

Obok leczenia olbrzymie znaczenia ma codzienna pielęgnacja skóry, dbanie o jej odpowiednie nawilżenie, unikanie krępujących ubrań, zbyt silnego nasłonecznienia czy niewłaściwego obuwia – jest to bardzo istotne przy łuszczycy na palcach u stóp.

Bardzo ważne w przypadku leczenia dzieci jest wsparcie rodziny i psychologów. Niejednokrotnie cierpienia psychiczne są o wiele bardziej  poważniejsze od tych fizycznych. Widoczne miany łuszczycowe to często powód do stygmatyzowania chorych przez ich rówieśników. Może to doprowadzić do poważnych, negatywnych skutków psychospołecznych. Dlatego tak ważna jest akceptacja, odpowiednie wsparcie, oraz szybkie niwelowanie objawów choroby.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *