Niekonwencjonalne metody leczenia łuszczycy: Klimatoterapia

Niekonwencjonalne metody leczenia łuszczycy: Klimatoterapia
Rate this post

W ostatnich latach wprowadzono nie tylko nowe warianty już istniejących i sprawdzonych metod leczenia łuszczycy, ale także wiele całkowicie nowych metod terapeutycznych. W związku z tym chciałbym zaprezentować kilka ciekawych, niekonwencjonalnych metod leczenia zaproponowanych przez specjalistę leczenia łuszczycy, dr med. Piotra Nockowskiego, dermatologa z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii AM we Wrocławiu.

Pan doktor w swojej pracy „Łuszczyca – charakterystyka choroby, możliwości leczenia” jako skuteczną metodę leczenia łuszczycy proponuje m.in. Klimatoterapię.

2
Klimatoterapia to jedna ze starożytnych metod leczenia różnych schorzeń, wzmacniania odporności i zapobiegania infekcjom.

Pan doktor pisze:

(…) Klimatoterapia, stanowiąca połączenie helioterapii z balneoterapią, czyli pobyt w ciepłych krajach z dużym nasłonecznieniem połączone z kąpielami w morskiej wodzie, wskazana jest u osób, które w wywiadzie podają korzystny wpływ nasłonecznienia i brak ciężkich schorzeń układu krążeniowo-oddechowego. Popularne wśród pacjentów były do niedawna wyjazdy nad Morze Martwe, które znajduje się 360m poniżej poziomu morza. Powoduje to dodatkowe odfiltrowanie UVB z widma słonecznego, przez grubszą niż gdzie indziej warstwę powietrza i umożliwia dłuższą ekspozycję bez efektu poparzenia słonecznego. Spośród osób z łuszczycą przebywających nad Morzem Martwym, poprawę odnotowano u 83% osób eksponowanych na słońce i kąpiących się eksponowanych na słońce i 28% osób kąpiących się w Morzu Martwym. Świadczy to, że ekspozycja na słońce stanowi główny czynnik terapeutyczny łuszczycy w trakcie pobytów nad Morzem Martwym. Według niektórych prac remisja po tego typu leczeniu jest jednakże dość krótka – średnio 4 tygodnie. Jako leczenie wspomagające w warunkach domowych można polecać pacjentom kąpiele solankowe. Istnieją doniesienia, że samo przegrzanie skóry w gorącej kąpieli, powtarzane 2-3 razy tygodniowo prowadzi do remisji niewielkich zmian łuszczycowych bez konieczności stosowania leków miejscowo lub ogólnie.

 

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *