Niekonwencjonalne metody leczenia łuszczycy: Psychoterapia i leczenie przeciwdepresyjne

Niekonwencjonalne metody leczenia łuszczycy: Psychoterapia i leczenie przeciwdepresyjne
Rate this post

W poprzednim wpisie napisanym na podstawie informacji z tekstu dr med. Piotra Nockowskiego, wspominałem o klimatoterapii – zaproponowanej przez Pana dermatologa niekonwencjonalnej metodzie leczenia łuszczycy.

W ww. tekście pojawiło się więcej ciekawych treści, Pan doktor porusza m.in. temat psychoterapii i leczenia przeciwdepresyjnego na leczenie łuszczycy.  Temat dla mnie tym bardziej ciekawy, ponieważ sam jestem entuzjastą i propagatorem takiej formy leczenia łuszczycy i kilkukrotnie poruszałem go na blogu: w cyklu wpisów „Depresja w przebiegu łuszczycy” ( część 2 i część 3) oraz we wpisie „Depresja u Łuszczyka” . Cieszy więc fakt iż coraz więcej specjalistów w dziedzinie leczenia łuszczycy, zauważa silny związek naszej przypadłości z depresją oraz wpływ czynników psychologicznych na leczenie – wpływ, który wg. mnie ciągle jest niedoceniany i niesłusznie pomijany w literaturze fachowej.

2
Psychoterapia stanowi korzystną terapię wspomagającą, zmniejszającą częstość i nasilenie nawrotów niezależnie od stosowanej terapii zasadniczej.

Pan doktor w swojej pracy pisze:

(…) Wpływ depresji lub innych zaburzeń psychosocjalnych na łuszczycę jest dwukierunkowy i ciągle niedoceniany. Z jednej strony łuszczyca nasila tego typu zaburzenia, z drugiej strony zaburzenia te pogarszają przebieg zmian skórnych. Psychoterapia stanowi korzystną terapię wspomagającą, zmniejszającą częstość i nasilenie nawrotów niezależnie od stosowanej terapii zasadniczej. Zalecana jest szczególnie u osób młodych, którzy wielokrotnie mają problemy z zaakceptowaniem choroby oraz przy współwystępowaniu reakcji depresyjnych. Także leki przeciwdepresyjne zwiększają skuteczność terapii przeciwłuszczycowej, przyśpieszając ustępowanie wykwitów. (…)

A co wy sądzicie o takiej formie wspomagania leczenia?

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *