Objawy łuszczycy cz. 2

Objawy łuszczycy cz. 2
Rate this post

W poprzednim wpisie, opisałem najpowszechniejsze charakteryzujące łuszczycę objawy skórne.

Warto dodać, iż w przypadku zmian wysiewnych może występować świąd skóry. Intensywny świąd wywołuje znaczny dyskomfort i może pogarszać jakość życia chorego. Nie wszyscy chorzy doświadczają jednak swędzenia skóry w miejscach wykwitów, jest to jednak dosyć powszechny objaw. Świąd skóry występuje główne w przypadku nieleczonej łuszczycy, dlatego tak ważne jest odpowiednie nawilżenie naskórka w miejscach wykwitów.

Czasami, przy łuszczycowych zmianach ostro zapalnych np. w szparze między pośladkowej lub w ogniskach o intensywnym rogowaceniu naskórka np. na rękach czy stopach, w miejscach ognisk chorobowych może występować ból. W przypadku pękających zmian, poza uczuciem bólu, osoba chora może doświadczać nieprzyjemnego uczucia pieczenia.

W zaawansowanych zmianach łuszczycowych obejmujących dużą powierzchnię skóry, mogą występować stany podgorączkowe i powiększone węzły chłonne.

W uogólnionych postaciach łuszczycy krostkowej, objawem może być ogólne złe samopoczucie, dreszcze, brak apetytu oraz gorączką – nawet do 41 stopni.

W przypadku łuszczycą krostkowej umiejscowionej występuje ból oraz zaczerwienienie i nabrzmienie zmian, można zauważyć także żółte pęcherzyki ropne.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *