Objawy łuszczycy cz. 3 – poza skórne objawy łuszczycy

Objawy łuszczycy cz. 3 – poza skórne objawy łuszczycy
Rate this post

W poprzednich wpisach opisałem powszechnie występujące objawy skórne. W przypadku innych odmian choroby występują także poza skórne objawy łuszczycy.

Zmiany w obrębie paznokci.

Łuszczycowe Zmiany w obrębie paznokci często współistnieją ze zmianami skórnymi. Wyjątkowo rzadko są jedynymi objawami choroby. W łuszczycy możemy wyróżnić dwa podstawowe typy zmian w obrębie paznokci:

Zajęcie łożyska paznokcia – zmiana widoczna jest gołym okiem, jako „olejowa” plama pod płytką paznokciową o żółtawej barwie.

Zajęcie macierzy paznokcia – przy dokładnym obejrzeniu paznokcia zmiany te możemy dostrzec jako charakterystyczne wgłębienia punkcikowate w płytce paznokciowej – tzw. Zmiany naparstkowe. Dodatkowym objawem jest nadmierna kruchliwość i łamliwość paznokci.

Zmiany w obrębie stawów.

W przypadku stawów małych – między paliczkowych dłoni, w wyniku rozwoju stanu zapalnego pojawia się zaczerwienienie, obrzęk oraz ból całego palca. W przypadku braku leczenia może dojść do zniszczenia fragmentów paliczków i kości nadgarstka oraz ich skrócenia. W konsekwencji dochodzi do widocznych gołym okiem zniekształceń w obrębie stawów dłoni i stóp oraz do ograniczenia ich ruchomości.

Podobne objawy mogą być obserwowane w przypadku zajęcia stawów krzyżowo-biodrowych i kręgosłupa.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Objawy – łuszczycowe zapalenie stawów

Objawy - łuszczyca paznokci

 

Agata

Paskudna choroba,która uprzykrza bardzo życie a w ciężkich postaciach można rzec je rujnuje. Tak się składa, że przez całe życie patrzałam na moja mamę borykająca się z takim problemem. Jako nastolatka bałam się bardzo odziedziczenia tego świństwa, bo jak wiemy choroba potrafi być dziedziczona. Zostałam oszczędzona, jednak spotkało mnie coś gorszego, ponieważ nic tak nie boli jak patrzeć na łzy własnego przerażonego dziecka,kiedy pojawiły się pierwsze wykwity. Chorobę odziedziczyła moja córka. Współczuje wszystkim chorym i życzę powodzenia w walce.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *