Objawy łuszczycy

Objawy łuszczycy
Rate this post

Występuje szereg charakterystycznych dla łuszczycy objawów.

Najczęściej spotykane dla pospolitych odmian łuszczycy są objawy skórne. W obrębie skóry występują wtedy zmiany – tzw. wykwity, w wyraźny sposób odgraniczone od otaczającej zdrowej skóry. Zmiany najczęściej są koloru czerwonego, ale czasami także brunatne lub sine.

W zależności od czasu trwania choroby można zauważyć charakterystyczną ewolucję rozmiarów wykwitów. Na początku przybierających postać niewielkich grudek – wielkości od kilku mm do ok 2 cm. Z upływem czasu zmiany stają się większe – kilkucentymetrowe, i pokrywają łuskami, czyli tzw. blaszkami łuszczycowymi. Ostateczną formą są zgrubienia utrzymujące się przez wiele miesięcy lub nawet lat.

Charakterystycznym objawem skórnym jest tzw. „łuszczenie się skóry” w miejscach wykwitów. Zmiany łuszczycowe pokryte są nawarstwionymi srebrzystymi łuskami, które ulegają cyklicznemu złuszczaniu się w formie płatów skórnych. Łuski mogą być pojedynczymi fragmentami lub w przypadku niektórych odmian choroby – nawarstwione.  Czasami przy łuszczycy głowy łuszczenie się może przypominać łupież – w związku z tym mogą wystąpić błędy w diagnozie choroby. Po zdrapaniu łuski uwidacznia się krwawiąca powierzchnia ciała.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

objawy łuszczycy
objawy łuszczycy

 

 

 

 

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *