Osoby z umiarkowaną i ciężką odmianą łuszczycy bardziej narażone na nadciśnienie tętnicze

Osoby z umiarkowaną i ciężką odmianą łuszczycy bardziej narażone na nadciśnienie tętnicze
Rate this post

Jak pokazują liczne badania najbardziej powszechną chorobą, która współistnieje z łuszczycą jest nadciśnienie tętnicze. O związku nadciśnienia tętniczego z łuszczycą pisaliśmy już wielokrotnie na łamach naszego bloga, temat ten był poruszany m.in. we wpisach:

– Związek łuszczycy z nadciśnieniem tętniczym?

– Choroby współistniejące z łuszczycą

Pomimo powszechności tego zjawiska, wzajemny efekt obu chorób na ich przebieg pozostaje wciąż nie do końca wyjaśniony. Dotarliśmy jednak do kolejnych badań, które rzucają nieco światła na zależność pomiędzy obiema chorobami. Wyniki cytowanych badań opublikowano w czasopiśmie naukowym JAMA Dermatology.

Wyniki badania oparte są na analizie informacji zgromadzonych w dużej brytyjskiej bazie danych zawierającej wiadomości dotyczące 7,5 miliona osób, spośród, których wyłoniono grupę 8760 chorych z łuszczycą. Każdego z nich następnie sparowano nawet z 10 osobami bez łuszczycy z grupy kontrolnej. W grupie osób z łuszczycą, u 1322 zdiagnozowano także nadciśnienie tętnicze. Niekontrolowane nadciśnienie zdefiniowano jako ciśnienie skurczowe wynoszące co najmniej 140 mmHg lub rozkurczowe 90mmHg. W stopniu łagodnym występowało ono u 51,4% chorych, umiarkowanym u 35,5% a w ciężkim u 13,1%. W porównaniu z grupą kontrolną, chorzy z łuszczycą byli bardziej narażeni na cukrzycę oraz choroby sercowo-naczyniowe. Mieli także częściej palić papierosy i mieć wyższe wartości BMI. U osób tych częściej również stosowano doustne steroidy i cyklosporynę.

Okazało się, że u pacjentów z łuszczycą ograniczoną do 2% powierzchni ciała, iloraz szans niekontrolowanego ciśnienia tętniczego wynosi 0,97 . Co ważne wynik ten utrzymywał się po skorygowaniu o inne czynniki takie jak wiek, płeć, BMI, stosowane leki i choroby współtowarzyszące. Natomiast u osób, u których zmiany łuszczycowe zajmowały 3-10% powierzchni ciała, OR wynosił 1.2 . Ryzyko ma rosnąć jeszcze bardziej, gdy chorzy cierpią na ciężką postać łuszczycy zajmującą ponad 10% powierzchni ciała – OR jest równy 1.48. W toku analiz wykazano także, że pacjenci z łagodną łuszczycą aż 50,6% mieli słabo kontrolowane nadciśnienie tętnicze. W grupie osób z ciężką postacią łuszczycy było to już jednak 59,9% chorych.

Podsumowując: Ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, ma być szczególnie wysokie u osób z łuszczycą o umiarkowanym i dużym nasileniu zmian skórnych, które pokrywają ponad 3% ciała.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *