Postaci łuszczycy u dzieci

Postaci łuszczycy u dzieci
Rate this post

Wygląd zmian, ich umiejscowienie i dodatkowe objawy zależą od wieku dziecka. U dzieci mogą występować charakterystyczne tylko dla wieku dziecięcego postacie choroby, ale także niemal wszystkie inne jej rodzaje.

W okresie niemowlęcym i u małych dzieci najczęściej występuje tzw. łuszczycowe pieluszkowe zapalenie skóry. Pojawia się ona we wczesnych latach życia,  bardzo rzadko jednak objawia się tuż po urodzeniu. Zmiany zlokalizowane są na pośladkach – wywołane są przez drażniące skórę stolec i mocz. Zmiany pieluszkowe są trudne do zdiagnozowania – nie wyglądają jak typowa łuszczyca i dlatego lekarzowi często trudno jest określić czy jest to łuszczyca czy tylko zwykłe zapalenie skóry.

Kolejną typową odmianą łuszczycy wieku dziecięcego jest łuszczyca kropelkowa/grudkowa. Łuszczyca kropelkowa to niewielkie czerwone, łuszczące się zmiany w o kształtach przypominających krople, umiejscowione głównie na nogach, rękach oraz tułowiu, mogą jednak występować w innych lokalizacjach. Objawy pojawia się nagle bez wyraźnego czynnika wyzwalającego, czasami po zakażeniu gardła paciorkowcami. Wysypka zwykle utrzymuje się od kilku tygodni do kilku miesięcy. U niektórych dzieci przechodzi w grudki łuszczycowe, te mogą utrzymywać się przez czas nieokreślony. U dzieci, które mają skłonność do zapaleń migdałków, odmiana ta może się pojawić po każdym rzucie anginy.

Podobnie jak u dorosłych, często spotykaną formą łuszczycy wieku dziecięcego jest łuszczyca zwyczajna tzw. plackowata. Objawia się ona czerwonymi plackami, pokrytymi grubą i białą łuską, która wizualnie jest wyraźnie odgraniczona od zdrowej skóry. Więcej o łuszczycy zwyczajnej znajdziecie w naszych poprzednich wpisach.

U dzieci występują także cięższe przypadki łuszczycy, takie jak łuszczyca krostokowa i erytrodermia łuszczycowa. Więcej o łuszczycy krostkowej i erytrodemii łuszczycowej w naszych poprzednich wpisach.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

łuszczyca kropelkowa
źródło: luszczyca.info

 

 

 

 

 

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *