Postępowanie lekarzy z chorymi na łuszczycę – leczenie ogólnoustrojowe

Postępowanie lekarzy z chorymi na łuszczycę – leczenie ogólnoustrojowe
Rate this post

Kolejny wpis z cyklu „Postępowanie lekarzy z chorymi na łuszczycę„, tak jak poprzednio jest to streszczenie artykułu autorstwa Adama Reicha i Jacka Szepietowskiego z Katedry Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii AM we Wrocławiu, artykuł został opublikowany pod tytułem: „Postępowanie z chorymi na łuszczycę: ocena postaw i zachowań lekarzy oddziałów dermatologicznych w codziennej praktyce lekarskiej” . Część z pytań zadanych przez badaczy lekarzom, dotyczyło praktyk stosowania przez nich leczenia ogólnoustrojowego łuszczycy.

Spośród tzw. klasycznych metod terapii ogólnoustrojowej łuszczycy, lekarze najczęściej deklarowali stosowanie metotreksatu (96,0%), cyklosporyny A (89,9%), PUVA (87,9%) oraz acytretyny (79,8%), zdecydowanie rzadziej inne leki o działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. Bardzo rzadko (1,0% ankietowanych lekarzy) były stosowane niezarejestrowane w Polsce estry kwasu fumarowego, nikt z ankietowanych nie stosował też leflunomidu.

Spośród leków biologicznych największa grupa lekarzy deklarowała, że przepisywała etanercept (72,7%), w dalszej kolejności wymieniano infliksymab (65,7%), adalimumab (46,5%), ustekinumab (37,4%) oraz efalizumab (11,1%). Również w trakcie przeprowadzania ankiety (rok 2010) najczęściej stosowane były inhibitory TNF-α: etanercept (62,6%), infliksymab (46,5%) oraz adalimumab (35,4%).

W opinii największej liczby ankietowanych dermatologów ( 34,3%) stosowanie leków biologicznych byłoby wskazane u około 10-20% leczonych przez nich pacjentów z łuszczycą. Jako najczęstsze wskazania do leczenia biologicznego wymieniano brak poprawy po zastosowaniu przynajmniej dwóch różnych „klasycznych” metod terapii ogólnej (94,9%), łuszczycę zwykłą o ciężkim przebiegu  (80,8%) oraz łuszczycę zwykłą istotnie obniżającą jakość życia pacjentów ( 3,7%). Zaobserwowano, że lekarze leczący więcej chorych na łuszczycę istotnie częściej stwierdzali wskazania do leczenia biologicznego wśród swoich pacjentów, ankietowani leczący miesięcznie więcej pacjentów z łuszczycą istotnie częściej stwierdzali także wskazania do leczenia biologicznego z powodu ciężkiego przebiegu łuszczycy.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Karolina

Łuszczyca jest straszną chorobą, niezależnie od jej natężenia. Zawsze w otoczeniu chorego może znaleźć się osoba, która tego nie akceptuje. A jak wiadomo, złe samopoczucie pacjenta źle wpływa na leczenie.

Justynka

Cześć, czy ktoś kiedyś słyszał o czymś takim jak szara łuszczyca? Gdzieś o tym usłyszałam, ale nie mogę znaleźć żadnych informacji więcej, proszę pomóżcie.

Gosia

Justynko, jest coś takiego. Natomiast choroby skórne są podobne do siebie, więc najlepiej jak skontaktujesz się z jakimś dermatologiem, który przepisze Ci odpowiednią kurację niż sama to leczyć. Tym bardziej, że dobre kremy na łuszczycę są ze sterydami, a bez recepty ich nie kupisz.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *