prof. Andrzej Kaszuba: „Pacjenci z łuszczycą są w najcięższej sytuacji”

prof. Andrzej Kaszuba: „Pacjenci z łuszczycą są w najcięższej sytuacji”
Rate this post

Poniżej wywiad, który znalazłem na portalu eDermatologia, w którym to prof. Andrzej Kaszuba, konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii i wenerologii, wyjaśnia wiele istotnych z punktu widzenia pacjenta spraw, dotyczących leczenia łuszczycy w Polsce.

Z wywiadu dowiesz się m.in. dlaczego często podstawowe leki na łuszczycę nie są w naszym kraju refundowane, dlaczego ok. 50% pacjentów nie stosuje się do zaleceń lekarza i jakie ma to konsekwencje, oraz jakie nowatorskie rozwiązania w leczeniu przewlekłych chorób skóry sugeruje Pan profesor.

prof_kaszuba
prof Andrzej Kaszuba, to jeden z najznakomitszych „bojowników o prawa Łuszczyka” w Polsce.

Pierwsza część wywiadu poniżej, zapraszam do lektury i wyrażania swych opinii w komentarzach do wpisu (można zrobić to bez logowania!)

– Dermatologia i wenerologia nie znalazły się w Narodowym Programie Zdrowia. Czy to oznacza marginalizację tych dziedzin medycyny?

– Należałoby wszystkie specjalności w tym programie umieścić, a to jest niemożliwe. Muszą być priorytety. Środowisko nie odczuwa tej dyskryminacji, chociaż równocześnie uważamy, że dermatologia – zwłaszcza w ostatnim czasie – zyskuje na znaczeniu społecznym. Głównym powodem jest to, że w 70 proc. ta dziedzina dotyczy ludzi starszych, chorych, opuszczonych – takich, którzy wymagają kompleksowej opieki. Teraz gerontologia bardzo się rozwija, społeczeństwo się starzeje, młodzież wyjeżdża i zostawia swoich rodziców na łasce – niełasce Narodowego Funduszu Zdrowia. Schorzeń związanych ze starością w dermatologii jest bardzo dużo – mocno wpływają one na jakość życia. Niestety, najczęściej współistnieją z innymi schorzeniami, dlatego konieczne jest leczenie interdyscyplinarne. 


– Pacjenci z jakimi schorzeniami dermatologicznymi są dziś w najtrudniejszej sytuacji?

-W najcięższej sytuacji są pacjenci z ciężkimi zapalnymi chorobami skóry, jak ciężka postać łuszczycy i atopowego zapalenia skóry. Bardzo trudną sytuację mają również osoby z owrzodzeniami goleni na tle żylakowym. Te schorzenia wymagają kompleksowego leczenia. U nas takiego interdyscyplinarnego leczenia nie ma. Nie ma współdziałania dyscyplin. Ludzie, zwłaszcza starsi, nie mają dostępu do najnowocześniejszych metod leczenia. To dużo kosztuje. Te leki albo nie są refundowane, albo są refundowane w niewystarczającym stopniu. Mamy program leczenia biologicznego ciężkiej postaci łuszczycy. On funkcjonuje dzięki temu, że środowisko nasze zgodziło się, żeby wskaźnik nasilenia aktywności łuszczycy wynosił 18 punktów, a poza tym, żeby kwalifikowano do niego pacjentów, którzy wcześniej byli leczeni co najmniej dwoma systemowymi terapiami przez trzy miesiące. Zakładaliśmy, że z programu skorzysta osiemset do tysiąca osób, ale w tej chwili ze względu na trudne kryteria do spełnienia zakwalifikowało się tylko 136 osób. Powinno ich być znacznie więcej! W cywilizowanym świecie, do którego pretendujemy, obowiązuje PASI 10 (psoriasis area and severity index), funkcjonuje kryterium tzw. trzech dziesiątek. Mówię tu np. o łuszczycy, ale to dotyczy też innych schorzeń. Dziesięć, a nie 18 PASI, 10 proc. – jeśli mówimy o zajęciu powierzchni ciała (BSA) i 10 punktów, jeśli chodzi o jakość życia. Gdy pacjent nie spełnia tych warunków, ale ma na przykład zajęte paznokcie, ręce, twarz, głowę, to jest kwalifikowany od razu ze względu na znaczne obniżenie jakości życia. W Polsce powstały specjalne komisje złożone ze specjalistów, zajmujące się kwalifikowaniem takich pacjentów, ale są one kontrolowane przez przedstawicieli NFZ, którzy opierając się na narzędziach elektronicznych, nie dopuszczają do jakichkolwiek niezgodności. Nie wiedzą, że jeżeli lekarz kieruje takiego pacjenta, to robi to po to, żeby go leczyć – to przecież właśnie lekarz ma największą wiedzę. Tych wszystkich aspektów nie da się przedstawić na stronie elektronicznej. 

Rozmawiała Ewa Gosiewska,

źródło: http://www.edermatologia.pl

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *