Przełom w leczeniu łuszczycy?

Przełom w leczeniu łuszczycy?
Rate this post

Do obiegu został wprowadzony eksperymentalny lek – guselkumab, który jak wynika ze wstępnych badań, lepiej kontroluje przebieg łuszczycy niż obecnie stosowane terapie. W przeprowadzonych doświadczeniach nowy lek okazał się bardziej skuteczny niż najefektywniejsze obecne na rynku leki na łuszczycę.

leczenie łuszczycy
Lek wciąż jest w fazie testów klinicznych, jednak wyniki dotychczasowych badań wydają się wyjątkowo obiecujące.

Do udziału w badaniach nad skutecznością nowego leku zaproszono blisko 300 osób. U każdego z pacjentów porównywano skuteczność guselkumabu z powszechnie wykorzystywanym w terapii łuszczycy adalimumabem. Aż u 86 proc. osób poddanych terapii przy zastosowaniu nowego antybiotyku objawy łuszczycy ustąpiły natychmiastowo. Z kolei w grupie otrzymującej adalimumab odsetek ten wyniósł 58 procent.

– Jako dermatolog jestem wyjątkowo podekscytowany potencjałem guselkumabu i tego co może w przyszłości zdziałać dla pacjentów cierpiących na łuszczycę plackowatą – powiedział dr Kristian Reich jeden z badaczy nowego leku na łuszczycę.

Działanie medykamentu polega na blokowaniu białka interleukiny, które odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego. Udowodniono, że tego typu blokada znacząco poprawia stan skóry pacjenta z łuszczycą. Lek podawany jest w postaci zastrzyków w różnych odstępach czasowych.

Efektem ubocznym terapii może być zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji płuc oraz wyrostka robaczkowego.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *