Psychika chorego w łuszczy

Psychika chorego w łuszczy
Rate this post

Skóra i układ nerwowy są jak dwie połówki jabłka. Chociaż wydaje się, że niewiele mają ze sobą wspólnego, to jednak dużo je łączy. Chodzi tutaj głównie o substancje zwane neuroprzekaźnikami. Znajdują się one w mózgu i w receptorach skórnych. Neuroprzekaźniki biorą udział w procesach zapalnych oraz reakcjach na ból i stres.

Relacje między skórą a układem nerwowym są dwukierunkowe. Z jednej strony wszystkie silne i przykre przeżycia takie jak rozwód, śmierć bliskiej osoby czy nawet utrata pracy mogą powodować poważne problemy skórne np. atopowe zapalenie skóry, trądzik różowaty czy łuszczycę. Podczas silnego stresu organizm traci odporność, stając się podatnym na wnikanie różnego rodzaju wirusów. Z drugiej strony pojawienie się zmian skórnych może skutkować pogorszeniem samooceny, utratą pewności siebie. W konsekwencji może prowadzić to do poważnych zaburzeń emocjonalnych, takich jak depresja czy nerwice. Chory może zacząć sięgać po alkohol lub środki nasenne, co jest rozwiązaniem najgorszym i może przyczynić się do nasilenia objawów.

Jak wyjść z błędnego koła?

Proces ten jest trudny i długotrwały. Potrzebna będzie na pewno pomoc specjalisty. Konsultacje dermatologiczne powinny być wspierane przez opiekę psychiatry lub psychologa. Lekarz spróbuje odszukać przyczyny problemu oraz pomoże nam go usunąć.

Silny stres nie jest obojętny dla łuszczycy

Według badań dermatologów ze szpitala Canterbury 44 na 64 przebadane osoby z problemami skórnymi pozostawało pod wpływem silnego stresu. U 40 pacjentów zastosowanie psychoterapii przyniosło poprawę ich stanu albo całkowite ustąpienie objawów. Niekiedy takie metody pomagają także w leczeniu tych pacjentów, u których nie skutkują tradycyjne sposoby.

Często pomoc lekarza jest niezbędna, ale leczenie warto wspierać dobrymi nawykami. Stresu nie da się uniknąć, dlatego należy sobie z nim nauczyć radzić. Pomoże pozytywne myślenie oraz poświęcenie każdego dnia kilku chwil na przyjemności. Dobry jest ruch – sprzątanie mieszkania, prace w ogrodzie lub taniec.

 Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *