Rodzaje łuszczycy – łuszczyca stawowa

Rodzaje łuszczycy – łuszczyca stawowa
Rate this post

W kolejnym wpisie z cyklu „rodzaje łuszczycy”, opiszemy łuszczycę stawową, inaczej łuszczycowe zapalenie stawów.

Łuszczyca stawowa jest jedną z groźniejszych form choroby. Jednym z głównych objawów jest przewlekłe zapalenia stawów. Nieleczona może doprowadzić do trwałego kalectwa.

Zmiany stawowe charakteryzują się bolesnością, zesztywnieniem, zaczerwienieniem i obrzękiem w okolicach stawów: najczęściej kończyn górnych i dolnych, czasami także stawów w okolicy biodrowo krzyżowej i w kręgosłupie. W cięższych przypadkach tej odmiany choroby dochodzi także do zniekształcenia palców.

Łuszczyca stawowa zawsze jest połączona z inną formą łuszczycy, która objawia się zmianami skórnymi. Występuje zazwyczaj u 30 – 40% chorych z umiarkowaną, bądź nasiloną formą łuszczycy zwykłej. W ok 70% przypadków zachorowań na łuszczycę stawową, wykwity na skórze wyprzedzają objawy stawowe średnio o ok 10 lat, w ok 11-15% objawy pojawiają się jednocześnie, a u 20-25% pacjentów zmiany stawowe wyprzedzają typowe łuszczycowe zmiany skórne o kilka lat. Nasilenie się objawów na skórze zazwyczaj nie oznacza pogorszenia się choroby stawów, ponieważ przebieg łuszczycy stawowej jest niezależny od innych rodzai łuszczycy.

Łuszczycowe zapalenie stawów powinno być leczone niezależnie od łuszczycy skóry, przez lekarza reumatologa. Łuszczyca stawów często mylona jest z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Ważną cechą różnicującą łuszczycowe zapalenie stawów od reumatoidalnego zapalenia stawów jest zapalenie przyczepów ścięgnistych mięśni z dodatkowym obrzękiem i bolesnością.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

łuszczyca stawów
łuszczyca stawów
Czy twoja łuszczyca przekształci się w łuszczycowe zapalenie stawów? - Blog o Łuszczycy

[…] Łuszczycowe zapalenie stawów to jedna z form przewlekłego zapalenia stawów. Podobnie jak w przypadku „klasycznej” łuszczycy, jest to schorzenie autoimmunologiczne, czyli takie podczas którego niektóre komórki ciała zwracają się przeciwko sobie i atakują siebie. Układ odporności nie działa tak jak powinien, a odpowiedź immunologiczna zwraca się przeciwko sobie. Dochodzi do ataku skóry i stawów. Temat genezy ŁZS poruszaliśmy w jednym z poprzednich wpisów na blogu: http://luszczyca-blog.pl/rodzaje-luszczycy-luszczyca-stawowa/ […]

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *