Skuteczne sposoby na świąd w łuszczycy cz. 1

Skuteczne sposoby na świąd w łuszczycy cz. 1
Rate this post

Towarzyszący łuszczycy skórnej świąd, jest bez wątpienia jednym z bardziej uciążliwych objawów choroby. Drapanie podrażnionych fragmentów skóry wcale jednak nie pomaga na swędzenie, a na uszkodzonej drapaniem skórze szybciej pojawiają się nowe zmiany. Jak więc można zapobiec uciążliwemu świądowi?

swędzenie w łuszczycy
Natrętny świąd to poważny problem dla wielu Łuszczyków

Poniżej opisaliśmy kilka skutecznych sposobów na świąd w łuszczycy:

1.       Ograniczenie spożywania pokarmów wyzwalających produkcję histaminy w organizmie, która odpowiada za wystąpienie świądu, może poważnie ograniczyć swędzenie skóry. Na konieczność zmiany diety u chorych na łuszczycę, zwracali uwagę liczni specjaliści od przewlekłych chorób skóry, m.in. doktor Michael Tirant, który jako pokarmy zakazane w jadłospisie chorego, wymienił takie produkty jak truskawki, pomidory, jagody, pomarańcze i ananasy.

2.       Odpowiednie nawilżenie skóry. Powszechnie wiadomo, że sucha skóra swędzi znacznie mocniej niż nawilżona. Warto podkreślić, że niezwykle ważne jest nawilżanie nie tylko na zewnątrz (np. poprzez stosowanie maści nawilżających, czy dermokosmetyków), ale przede wszystkim od środka, czyli poprzez picie każdego dnia zalecanej ilości wody.

3.       Noszenie przewiewnych ubrań z naturalnych tkanin. Niezależnie od pory roku, należy zapewnić skórze możliwość prawidłowego „oddychania” pod noszonym ubraniem. Oznacza to, że trzeba wystrzegać się ściśle dopasowanych ubrań ze sztucznych tkanin, w których skóra szybciej się poci. Pot może bowiem spowodować podrażnienia skóry, a co za tym idzie sprawić, że świąd będzie się nasilać. Mężczyźni powinni zrezygnować ze slipów na rzecz bokserek, kobiety zaś wymienić usztywniane staniki na te z delikatnej, miękkiej bawełny.

4.       Zażywanie ciepłych kąpieli. Ciepła kąpiel w wannie z dodatkiem odpowiednio dobranych olejków nawilżających, emolientów lub też specjalistycznych soli morskich, może być ukojeniem dla swędzącej skóry. Należy jednak wystrzegać się nazbyt gorącej wody, gdyż może ona dodatkowo wysuszać i podrażniać skórę.

Wkrótce druga część wpisu na temat sposobów na świąd w łuszczycy.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Skuteczne sposoby na świąd w łuszczycy cz. 2

[…] Towarzyszący łuszczycy skórnej świąd, jest bez wątpienia jednym z bardziej uciążliwych objawów choroby. W dzisiejszym wpisie przedstawimy kolejną porcję porad, dotyczących skutecznego ograniczania świądu w łuszczycy (pierwszą część wpisu „skuteczne sposoby na świąd w łuszczycy” możecie przeczytać tutaj ). […]

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *