Stopień nasilenia procesu chorobowego łuszczycy: Indeks PASI

Stopień nasilenia procesu chorobowego łuszczycy: Indeks PASI
Rate this post

W wielu poprzednich wpisach pojawiało się określenie „indeks PASI„, część naszych czytelników w komentarzach pytała o to co to jest PASI lub w jaki sposób mogą oni zastosować skalę w swoim przypadku. W dzisiejszym wpisie postaram się odpowiedzieć na te wątpliwości.

Co to jest indeks PASI?

Indeks PASI (Psoriasis Area and Severity Index) to jedna z metod (obok SPI i IGA), do ustalania nasilenia łuszczycy. Za pomocą indeksu można skutecznie ocenić w sposób obiektywny stopień nasilenia procesu chorobowego łuszczycy, co stanowi często dużą pomoc dla lekarza prowadzącego leczenie, gdy zachodzi konieczność oceny skutków danego leczenia.

PASI
Wskaźnik PASI jest sumą wyników uzyskanych osobno dla kończyn górnych, dolnych, głowy i tułowia.

W jaki sposób obliczyć PASI?

Wskaźnik PASI obliczany jest jako suma wyników uzyskanych osobno dla kończyn górnych, dolnych, głowy i tułowia, przy uwzględnieniu czynników takich jak: zaczerwienienie, grubość w obrębie zmian, stopień złuszczania się skóry oraz z zachowaniem odpowiedniego czynnika dla każdej z tych części ciała. Indeks można wyliczyć m.in. korzystając ze specjalnego formularza dostępnego np. za pośrednictwem tej strony WWW, dostępne są także specjalne aplikacje na komórkę, lub stosując tzw. „metodę dłoni”. Metoda dłoni pozwala na samodzielne wyliczanie indeksu PASI. Polega na tym, iż własna dłoń pacjenta stanowi 1% powierzchni ciała pacjenta (BSA) – z kciukiem i bliższymi częściami 4 bocznych palców aż do stawu PIP. Jeśli mierząc tą metodą, obszar zajęty zmianami łuszczycowymi wynosi 5 dłoni, to odpowiada to 5% łuszczycy.

Jakie są stopnie nasilenia łuszczycy wg, indeksu PASI?

Końcowy wynik może wynosić od 0 do 72. Im wyższy wynik, tym cięższa postać łuszczycy. Wartość PASI:

· do 10 punktów oznacza małe nasilenie zmian łuszczycowych,

· od 10 do 50 punktów – umiarkowane nasilenie łuszczycy,

· powyżej 50 punktów – ciężkie nasilenie łuszczycy.

Ograniczenia metody PASI

Słabością metody jest fakt, że nie uwzględnia ona bardzo istotnych danych, a mianowicie oddziaływania choroby na jakość życia pacjenta. Żaden z parametrów służących do obliczania skali PASI nie określa tego problemu.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *