Styl życia a łuszczyca

Styl życia a łuszczyca
Rate this post

Z najnowszych badań wynika, że styl życia ma znaczący wpływ na ryzyko zachorowania i przebieg łuszczycy. Do najbardziej wpływowych elementów należą: dieta, używki, dbałość o nerki, kąpiele słoneczne oraz stres. Postaramy się przybliżyć każdy czynnik podpowiadając co robić, a czego nie.

Czynniki wpływające na zdrowie człowieka:
zachowania zdrowotne czyli styl życia mają decydujący wpływ na nasze zdrowie.

Dieta ogromnie wpływa na powstanie i rozwój wielu chorób. W przypadku łuszczycy można znaleźć wiele sprzecznych informacji ze względu, po pierwsze, na długoletnie badania i po drugie z uwagi na fakt, iż to, co u niektórych badanych nie miało żadnego znaczenia, u innych mogło być źródłem choroby. Z wyników analizy wynika, że przede wszystkim należy jeść produkty, które zawierają dużo witaminy E, ponieważ regeneruje skórę. Źródłami tej witaminy są przede wszystkim: jaja, orzechy włoskie, migdały, słonecznik oraz kiełki pszenicy. Zalecane są również kwasy omega – 3 i witamina D, a więc tłuste ryby – świeże lub mrożone (byle nie te z puszki, czy wędzone), beta karoten (szpinak, marchew), selen (czosnek, czerwone winogrona, ziarna zbóż) i psolareny (pietruszka, sałata). Zalecane są lekkostrawne warzywa i sałatki. Należy unikać mięsa i tłuszczów zwierzęcych. Dlatego wędlina, wieprzowina, czy nawet zupy gotowane na wywarze z mięs powinny być ograniczone do minimum. Dopuszczalne są jedynie wędliny dietetyczne i lekkie mięso. Na zakazanej liście znajdują się również wszelakie rodzaje kwasów: cytrusy, ocet, wino, jagody i czarne porzeczki, a także ich przetwory. Ziarnista kawa, wyroby czekoladowe, miód i surowe jabłka nie są zalecane, ponieważ tworzą kwasy. Jednak dla zwolenników tych ostatnich miłą wiadomością będzie, że dobrze jest pić jak najwięcej kompotu z jabłek. Należy unikać ponadto strączkowych warzyw i alkoholu. Z produktów mlecznych wskazane są jedynie śmietana, sery twarde i masło, a więc np. mleko, jogurty, kefiry, budynie powinny być ograniczone do minimum.

Jak już wspomniano, nie powinno pić się alkoholu. Generalnie – używki nie są wskazane. Dlatego łuszczycy powinni zarówno rzucić palenie, jak i odzwyczaić się od kawy, a przyzwyczaić do wody mineralnej i ziół oczyszczających nerki, o które trzeba szczególnie dbać, ponieważ połową sukcesu jest dobra filtracja krwi, a za nią odpowiadają właśnie nerki.

Wspomniane we wcześniejszych wpisach kąpiele słoneczne powinny być jak najczęstsze – oczywiście pod nadzorem lekarza i przy zachowaniu zdrowego rozsądku. Jest to kolejny punkt, do którego łuszczycy powinni się stosować. Oczywiście jeśli pacjent nie przyjmuje leków światło uczulających.

Ostatnim przykazaniem powinno być unikanie stresu. Napięcia mogą wywoływać i nasilać łuszczycę. A optymizm i radość z życia tylko sprzyjają leczeniu łuszczycy.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *