Substancje stosowane w miejscowym leczeniu łuszczycy – sterydy

Substancje stosowane w miejscowym leczeniu łuszczycy – sterydy
Rate this post

Substancje stosowane w miejscowym leczeniu łuszczycy c.d.

Sterydy

Preparaty zawierające hormony kortykosteroidowe tzw. sterydy, są obecnie najczęściej stosowaną formą leczenia łuszczycy. Kuracja miejscowa ma na celu zmniejszanie stanu zapalnego, redukcje zaczerwienienie oraz ograniczanie świądu. Dostępna jest szeroka gama preparatów sterydowych o różnej sile działania przeciwzapalnego, stopniu przenikania do skóry oraz różnych stężeniach. Leki te mogą mieć postać maści, kremów, płynów oraz szamponów.

Sterydy są stosunkowo skuteczną metodą leczenia łuszczycy, jednak ze względu na możliwość wystąpienia poważnych skutków ubocznych, coraz częściej zaleca się alternatywne sposoby leczenia. Szczególnie narażeni na negatywne działanie sterydowej terapii miejscowej są dzieci i osoby starsze.

Do najczęstszych niepożądanych działań leków steroidowych zalicza się:

  • Nagły powrót nasilonych objawów choroby, często poprzedzony szybką poprawą stanu zdrowia.
  • Uodparnianie się choroby na działanie leku, a w konsekwencji zmniejszenie skuteczności terapii.
  • Zaniki skóry oraz jej ścieńczenie w miejscu stosowania leku.
  • Wysypy i wypryski posterydowe m.in. tzw. trądzik posterydow.
  • Przebarwienia skórne w miejscu stosowania leku.
  • Trwałe uszkodzenie skóry – w przypadku zbyt długiego stosowania leków.

Ze względu na możliwość wystąpienia powyższych skutków ubocznych, silne i średniosilne sterydy zaleca się stosować na cięższe odmiany łuszczycy tj. gdy zmiany obejmują 30-40% ciała. Nie powinno się również stosować silnych sterydów na delikatne partie skóry jak skóra na twarzy czy w fałdach skóry.

Jeśli mimo wszystko decydujemy się na leczenie sterydowe, ważne jest aby stosować leki rozsądnie – w jak najmniejszych dawkach, o jak najniższym stężeniu pozwalającym kontrolować łuszczycę. Ważne jest także aby leczenie miejscowe preparatami sterydowymi było prowadzone pod stałą kontrolą lekarza dermatologa.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

moja łuszczyca

moja łuszczyca bardzo nie lubi sterydów, przypuszczam, że u większości osób placki znikają własnie po nich, niestety jak donoszą doświadczeni chorzy sterydów za długo stosować nie wolno, bo bardziej mogą zaszkodzić niż pomóc. W tym wszystkim najbardziej przeraża mnie fakt, że różni decydenci chcą ograniczyć dostęp do naturalnych specyfików (suplementów etc.)choćby dziegciowych, a lekarze nadmiernie szafują sterydami właśnie i poniekąd uzależniają od nich chorych.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *