Substancje stosowane w miejscowym leczeniu łuszczycy – dziekcie i kwas salicylowy

Substancje stosowane w miejscowym leczeniu łuszczycy – dziekcie i kwas salicylowy
Rate this post

Do leczenia miejscowego łuszczycy wykorzystuje się głównie różnego rodzaju maści, żele oraz kremy. Tego typu preparaty, zawierają w swoim składzie odpowiednie substancje, które przyczyniają się do łagodzenia oraz likwidacji widocznych objawów choroby. Należy jednak pamiętać, iż w zależności od wielu czynników indywidualnych, substancje lecznicze mogą być mniej lub bardziej skuteczne, a w niektórych przypadkach ich stosowanie w ogóle nie przyniesie porządanych rezultatów. Chory powinien więc eksperymentować z różnymi metodami leczenia, i pozostać przy tej, która w jego przypadku sprawdzi się najlepiej.

Substancje stosowane w miejscowym leczeniu łuszczycy to:

 

Dziegcie

Dziegcie należą do najstarszych sposobów leczenia łuszczycy. Mechanizm działania tej grupy leków polega na hamowaniu procesów oddychania tkankowego, dzięki czemu następuje zmniejszenie liczby podziałów mitotycznych w warstwie podstawnej naskórka.

Dziegcie są produktem destylacji różnych gatunków drewna oraz węgla kamiennego. Charakteryzują się ciemnym zabarwieniem i nieprzyjemnym zapachem. Nowoczesne preparaty dziegciowe są wynikiem wybiórczej destylacji, która pozbawia je tych frakcji węglowodorów, które są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach i ciemny kolor.

Dziegcie mogą wysuszać skórę. Należy używać środka nawilżającego, aby zniwelować efekt suchości skóry. Aby zapobiegać powstawaniu plam na odzieży, należy pozwolić, aby lek wyschnął na powierzchni skóry, zanim nałożymy ubranie. Rezultaty leczenia są często widoczne już po kilku tygodniach, ale optymalny efekt może być osiągnięty dopiero po 2 miesiącach

 

Kwas salicylowy

Preparaty zawierające kwas salicylowy są szczególnie wskazane na początku leczenia w razie znacznego nawarstwienia łusek na powierzchni zmian. Obecność grubej warstwy rogowej uniemożliwia penetrację leków do żywych warstw naskórka. Zwykle stosuje się kwas salicylowy w postaci maści lub oleju w stężeniu 3-5-10%, silniejsze stężenia mogą podrażniać skórę, jeżeli preparat pozostaje na niej zbyt długo. Kwas salicylowy w czystej formie przejawia stosunkowo słabe działanie, jednak w nowej generacji preparatów na bazie kwasu,  w połączeniu z innymi składnikami, daje bardzo dobre efekty terapeutyczne.

W kolejnym wpisie zaprezentuję pozostałe substancje stosowane w miejscowym leczeniu łuszczycy.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Ewa

naczytałam się ostatnio, że z dziegciami jest problem tzn. stwierdzono bodajże że są szkodliwe przez co najlepsze preparaty zawierające dziegcie poznikały z aptek, od tygodni szukam cocoisu i znaleźć nie mogę, ps a jeśli chodzi o te nowoczense preparaty salicyllowe dermaris.pl kwalifikuje się do nich? Zastanawiam się czy by go nie użyć zamiast cocoisu

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *