W jaki sposób działają estry kwasu fumarowego?

W jaki sposób działają estry kwasu fumarowego?
Rate this post

W leczeniu zaawansowanych postaci łuszczycy, pacjentom zaleca się często stosowanie tzw. estrów kwasu fumarowego. (Więcej o tej formie terapii pisałem w jednym z moich poprzednich wpisów: Ogólne leczenie łuszczycy – Estry kwasu fumarowego). Ze względu na stosunkowo wysoką skuteczność terapii, estry stały się jednym z głównych sprzymierzeńców w walce z łuszczycą. Mimo iż estry kwasu fumarowego w leczeniu łuszczycy są stosowane dosyć powszechnie, to mechanizm ich działania nie jest w pełni poznany.

Holenderscy badacze pod kierownictwem dr Onderdijka, postanowili przyjrzeć się wpływowi estrów kwasu fumarowego na organizm Łuszczyka, i zidentyfikować czynniki wpływające na skuteczność tego typu terapii. Wyniki ich pracy zostały opublikowane w najnowszym British Journal of Dermatology, w artykule pod tytułem: „Regulated genes in psoriasis skin during treatment with fumaric acid esters.”

Metodologia

Naukowcy porównywali efekty działania pochodnych kwasu fumarowego oraz etanercerptu – leku anty-TNF alfa na ekspresję genów. W badaniu przyjęto model prospektywny działania. Grupa 50 pacjentów z łuszczycą plackowatą była leczona estrami kwasu fumarowego przez 20 tygodni. Spośród badanych wybrano 9 osób, aby na ich przykładzie ocenić różnice w ekspresji genów w zmianach łuszczycowych, które miałyby zajść w wyniku terapii. Aby móc określić wpływ leczenia na ekspresję genów wykonywano biopsje zmian: na początku badania oraz w 12. tygodniu. W grupie badanych osób znajdowali zarówno chorzy, którzy odpowiedzieli prawidłowo na leczenie, jak i osoby, u których nie obserwowano poprawy mimo zastosowania estrów kwasu fumarowego. Po wykonaniu analiz genetycznych wyniki porównano ze zmianami ekspresji genów u pacjentów, u których stosowano etanercept.

Wyniki badania

Naukowcy zidentyfikowali kilkaset genów, których ekspresja ulega zmianie w wyniki stosowania estrów kwasu fumarowego. U osób, które wykazywały dobrą reakcję na leczenie dochodziło często do zmian w aktywacji genów związanych z IL17A. Dodatkowo aktywowane były szlaki związane z glutationem i cząsteczką Nrf2, czego nie obserwowano w przypadku stosowania etanerceptu. Co więcej, estry kwasu fumarowego indukowały transkrypcję czynników PTTG1, NR3C1, GATA3 oraz NFkBIZ, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania skóry oraz limfocytów Th2 oraz Th17.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *