Wiek łuszczyka a efekty leczenia

Wiek łuszczyka a efekty leczenia
Rate this post

Z uwagi na wciąż rosnącą liczbę osób w przedziale wiekowym po 65 roku życia, oraz większą podatność takich osób na występowanie efektów niepożądanych terapii, warto zastanowić się w jaki sposób skutecznie leczyć starszych pacjentów z łuszczycą ?

Na powyższe pytanie postanowili odpowiedzieć Hiszpańscy naukowcy. Wyniki swoich obserwacyjnych badań przedstawili na łamach Journal of European Academy of Dermatology and Venereology.

wiek a łuszczyca
Jak wiek wpływa na efekty uboczne terapii, oraz skuteczność leczenia łuszczycy?

Metodologia badania

Hiszpańscy lekarze kwalifikowali do badania 1793 osoby chorujące na łuszczycę, których dane były zgromadzone w rejestrze Biobadaderm. Uczestników leczonych w sposób systemowy podzielono na dwie grupy:

  • osoby po 65 roku życia – 175 (9,8%)
  • osoby młodsze – pozostali

W toku badania porównano ilość odnotowanych objawów niepożądanych oraz ich ciężkość i ryzyko wystąpienia w obu grupach.

Wyniki badania

– Ogólny odsetek zdarzeń niepożądanych nie był znacząco wyższy u osób starszych. Poważne objawy niepożądane występowały natomiast nieco częściej w tej grupie.

– Mniej objawów niepożądanych występowało u pacjentów otrzymujących leki biologiczne w porównaniu do klasycznej terapii.

– Wykazano także, że wiek nie wpływał znacząco na efekt terapeutyczny.

Wnioski z badania

Wyniki badania potwierdziły, że poważne zdarzenia niepożądane występują częściej u osób starszych. Z drugiej jednak strony może być to związane z innymi czynnikami niż prowadzone leczenie łuszczycy. Według autorów pracy, stosowanie leków biologicznych miało wiązać się z niższym ryzykiem zdarzeń niepożądanych, a co ważne, w tej kwestii nie zostały odnotowane znaczące różnice w obu grupach wiekowych.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *