Wpływ łuszczycy na choroby nerek

Wpływ łuszczycy na choroby nerek
Rate this post

Wielokrotnie na łamach bloga opisywaliśmy wyniki badań, które udowadniały współwystępowanie łuszczycy z innymi, z pozoru niezwiązanymi dolegliwościami, takimi jak nowotwory, otyłość, cukrzyca, a nawet zaburzenia wzroku.

Jak pokazują najnowsze badani naukowców z Uniwersytetu Pensylwania w Filadelfii do listy dolegliwości współistniejących z łuszczycą możemy dodać także choroby nerek.

Przebieg badania

Naukowcy przeanalizowali historie chorobowe pacjentów w wieku od 18 do 90 lat, z umiarkowaną i ciężką łuszczycą – łącznie prawie 150 tyś przypadków. Grupę kontrolną stanowiło ok. 700 tys. pacjentów bez łuszczycy.

Wyniki badania 

Badanie wykazało, że w porównaniu do osób zdrowych pacjenci z ciężką łuszczycą cechowali się prawie dwukrotnie wyższym ryzykiem rozwoju przewlekłej choroby nerek. Stwierdzono, że wyniki badań pozostają niepodważalne nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka przewlekłej choroby nerek, takich jak: wiek, płeć, wysoki poziom cholesterolu, obecność cukrzycy, nadciśnienia i zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

choroby nerek a łuszczyca
Łuszczyca znacząco zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia przewlekłych chorób nerek

Wnioski

Naukowcy podkreślają, że pacjenci, u których łuszczyca zajmuje ponad 3% powierzchni ciała powinni regularnie kontrolować sprawność nerek poprzez wykonywanie badań takich jak badanie przesiewowe moczu pod kontem albuminurii, badanie stężenia kreatyniny w surowicy, badanie azotu mocznikowego we krwi.

Mechanizm rozwoju przewlekłej choroby nerek u pacjentów z łuszczycą wciąż pozostaje niejasny. Zespół naukowców z Uniwersytetu Pensylwania w Filadelfii kontynuuje badania zmierzając do odkrycia patogenezy przewlekłej choroby nerek u pacjentów z łuszczycą.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *