Wpływ łuszczycy na ryzyko zachorowania na cukrzycę?

Wpływ łuszczycy na ryzyko zachorowania na cukrzycę?
Rate this post

Ostatnio na blogu poruszyłem temat chorób współistniejące z łuszczycą, pisałem m.in. o wpływie łuszczycy na narządy wzroku. W dzisiejszym wpisie chciałbym kontynuować ten temat, a konkretnie spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy łuszczyca wpływa na ryzyko zachorowania na cukrzycę?

Według najnowszych doniesień portalu eDermatologia, naukowy z Tajwanu dowiedli, iż łuszczyca może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy.

objawy_cukrzycy
Objawy cukrzycy

Opublikowane przez Journal of the American Academy of Dermatology wyniki badań, dotyczyły związku między ciężkością łuszczycy, zastosowaną terapią, towarzyszącymi chorobami a ryzykiem rozwoju cukrzycy drugiego typu. Badacze przeanalizowali dane ponad 14 tysięcy pacjentów chorujących na łuszczycę, porównując je do wyników zdrowych dorosłych znajdujących się w bazie Tawian National Health Insurance Research Database. Ze względu na braki danych w analizie nie uwzględniono danych takich jak PASI, dietA, otyłość, BMI, aktywność fizyczna oraz rodzinnego występowania cukrzycy ( jak wiadomo, też mogą mieć wpływ na ryzyko rozwoju cukrzycy.)

Po uwzględnieniu towarzyszących chorób i przyjmowanych leków, okazało się, że łuszczyca w niezależny sposób zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy. Dodatkowo jest ono zależne od stopnia ciężkości łuszczycy – ryzyko rozwoju cukrzycy jest tym wyższe, im bardziej zaawansowana jest łuszczyca. Do innych niezależnych czynników należał wiek, choroba Cushinga oraz zwiększone dawki tiazydów oraz metotreksatu.

Wyniki badania w sposób jednoznaczny ukazują, iż pacjenci z łuszczycą są bardziej zagrożeni zachorowaniem na cukrzycę niż reszta populacji.

Opracowanie własne na podstawie ogólnodostępnych materiałów

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *